Erdoğan'ın 'gavur' söylemine tepki: 'Gereken biçimde uyarılmalıdır'

Paylan dilekçesinde, nefret söylemi içeren ifadelerin derhal kınanmasını ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gereken biçimde uyarılmasını talep etti. 27-02-2020 00:29

İleri Haber

HDP'li Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Gâvurun kılıcını çalarak bu milletin canını acıtabilirsiniz ama asla mücadele azmini kıramazsınız” sözleri nedeniyle uyarılmasını talep etti.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 26 Şubat’taki Meclis Grup Toplantısında, “Gâvurun kılıcını çalarak bu milletin canını acıtabilirsiniz ama asla mücadele azmini kıramazsınız” demişti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Erdoğan'ın grup toplantısında sarf ettiği bu sözler nedeniyle uyarılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na başvurdu.

‘NEFRET SÖYLEMİNE BAŞVURMASI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Müslüman olmayanları kastederek, düşmanlaştırıcı ve ayrımcı bir üslupla sarf ettiği sözlerin açıkça bir nefret söylemi olduğunu belirten Paylan, “TDK’ye göre, 'dinsiz kimse; Müslüman olmayan kimse; merhametsiz, acımasız; inatçı' anlamlarına gelen; aşağılayıcı, kötüleyici ve ayrımcı bir anlamda kullanıldığı bilinen ‘gâvur’ sözcüğü, açık bir nefret söylemi teşkil etmektedir. Cumhurbaşkanı ve bir siyasi parti Genel Başkanı’nın, üyesi olduğum TBMM çatısı altında, yine üyesi olduğum Hristiyan toplumunu hedef alan bir nefret söylemine başvurması kabul edilebilir değildir” dedi.

‘ERDOĞAN UYARILSIN’

Konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na dilekçeyle başvuran Paylan, Meclis Başkanlığından nefret söylemleri ve ayrımcı ifadelere başvurulması konusunda üzerine düşen sorumluluğun yerine getirmesini; nefret söylemi içeren ifadelerin derhal kınanmasını ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gereken biçimde uyarılmasını talep etti.