Erdoğan'ın G20 maceraları: BM kuruluşunu 27 yıl öne aldı, Trump heyetle dalga geçti

Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin INTEX Osaka Fuar Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuştu.29-06-2019 16:13

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'ne ilişkin INTEX Osaka Fuar Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bunun yanı sıra, Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede, Trump Türk heyete "Şu ekibe bakın. Bunlarla anlaşmak çok kolay. Hiçbir Hollywood setinde böyle bir ekip kuramazsınız" dedi. Erdoğan ve ekibi ise bu sözlere gülmekle yetindi. 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

İnsan hakları konusunda diğer ülkelere karne düzenleyen gelişmiş Batılı devletler temel insanlık sınavından maalesef geçemedi.

Mülteciler için Türkiye'nin yardım ve hizmetlerini sürdürebilmesi için uluslararası toplumun yük paylaşması gerektiğini ifade ettik.

Terör tüm insanlığın, insani değerlerin düşmanıdır. Bunun için tüm devletlerin teröre 'terör' deme erdemini artık göstermesi gerekiyor.

Demokrasiye kasteden darbecilerin 'siyasi sığınmacı' kılıfı altında korunması ve kollanmasının faturası tüm insanlık için ağır olacaktır.

Kaşıkçı cinayetinin, en üstten en alta kadar sorumlularının tamamından hesap sorulması, uluslararası toplumun öncelikli görevidir.

Konu Türkiye olunca darbeciler için idamın tartışılmasını kabul edilemez bulanlar maalesef Mısır'daki idam cezalarına seslerini çıkarmıyor.

Ne Kaşıkçı cinayetinin ne de Cumhurbaşkanı Mursi'nin şaibelerle dolu vefatının gündemden düşürülmesine izin verilmemelidir.

1945'TE KURULAN BM'Yİ 27 YIL ÖNE ATTI

Birleşmiş Milletler'in (BM) yapısı, 1. Dünya Harbi'nin şartları altında kurulmuş böyle bir yapının ilanihaye devam etmesi doğru olmayacaktır.

S400'ler Teslimat sürecindedir ve teslimat sürecinde olan böyle bir sözleşmeyi inkar etmemiz Türkiye gibi bir devlete yakışmaz, bu iş bitti.

Türkiye'nin egemenlik haklarına birilerinin müdahale etme gibi bir yetkisi yoktur, bunu da herkesin bilmesi lazım.