Erdoğan'ın eski avukatı, İleri'nin yargılandığı haberlere erişim engelleme kararı aldırttı

Erdoğan'ın eski avukatı, İleri'nin yargılandığı haberlere erişim engelleme kararı aldırttı

Mustafa Doğan İnal, haberlere erişim engeli kararı aldırttı.

İleri Haber

İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ile mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer'in yargılanmasına ilişkin 3 ayrı haber için engelleme kararı alındı. 

Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın "Cendere" kitabında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal tarafından rüşvet pazarlığı yapıldığı iddiaları yer alırken, bu iddialaraa ilişkin o dönem bağımsız Milletvekili olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık tarafından da sosyal medya paylaşım yapılmıştı. 

Şık'ın paylaşımlarında, İnal ile bazı yargı mensupları arasında, "Fransa firması Tefal'in, Kent Yangın firmasına ödemesi gereken 20 milyon TL’nin engellenmesi"ne yönelik dava dosyasına da girdiği iddia edilen görüşmelerin dökümü yer almıştı.

Şık'ın söz konusu paylaşımları İleri Haber'de "iddia" şeklinde haberlerştirilirken, Mustafa Doğan İnal'ın şikayeti üzerine İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer hakkında dava açıldı.

Ergün ve Sezer için 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan dava, 6 Aralık 2021 tarihinde İleri Haber'de haberleştirilirken; 23 Aralık 2021 tarihinde, İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşması da aynı gün İleri Haber'de haberleştirildi.

DURUŞMAYI HABERLEŞTİREN BİR GAZETECİ DE İFADE VERDİ

Doğan Ergün ve İzel Sezer'e açılan davanın ilk duruşması, gazeteci Nazan Özcan tarafından da haberleştirildi. O dönem Bianet Yayın Yönetmeni olan Özcan, söz konusu haberi nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

HABERLER İÇİN ENGELLEME KARARI

Erdoğan'ın eski avukat Mustafa Doğan İnal'ın şikayetleri ile devam eden süreçte, bu kez de haberler için engelleme kararı alındı.

İleri Haber'de yer alan; Doğan Ergün ve İzel Sezer'e açılan davanın haberine, davanın ilk duruşmasına ilişkin habere ve davanın ilk duruşmasını haberleştirdiği için Nazan Özcan'ın ifade vermesine ilişkin habere engelleme kararı getirildi.

İLERİ HABER'E BİR DAVA DAHA AÇILMIŞTI

Doğan Ergün ve İzel Sezer'in yargılandığı davanın ilk duruşmasının İleri Haber'de yayımlanması üzerine de Genel Yayın Yönetmeneni İzel Sezer ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Batuhan Batan'a dava açılmıştı.

 

Doğan Ergün ve İzel Sezer hakkında açılan davanın ilk duruşması 23 Aralık 2021 tarihinde İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi'ne görülürken, bu duruşmaya ilişkin haber de aynı gün İleri Haber'de yayımlandı. 

 

DAHA FAZLA