Erdoğan'ın damat Albayrak'ı yönetimine geçirdiği Varlık Fonu'nda 1,5 milyar lira buhar oldu!

Millete ait olan arsaların ve dev şirketlerin TVF'ye devredilmesiyle Erdoğan'a bağlanan ve yönetimine Albayrak'ın geçirildiği Varlık Fonu'nda 1,5 milyar liranın nereye gittiğini kimse bilmiyor.24-12-2019 08:54

Türkiye’nin en değerli kurumlarının, millete ait olan arsaların ve dev şirketlerin Türkiye Varlık Fonu’na (TVF) devredilmesiyle 2017 yılının şubat ayında fon doğrudan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlandı. Erdoğan’ın kararı ile 60 milyar dolarlık fon yönetiminin başına damadı Berat Albayrak geçirildi.

TVF’nin üzerine özel yasalarla perdeler örtülürken, örneğin; millete ait şirketlerde ne olduğunu, millet adına denetleyen Sayıştay, Varlık Fonu’nda devre dışı bırakıldı!

KAMU DENETİMİ YOK

Sayıştay, Varlık Fonu’nu hiçbir şekilde denetleyemiyor. Kamu zararı açısından rapor düzenleyemiyor. Sayıştay yasası bu özel düzenleme için değiştirildi. Fon, Kamu İhale Yasası kapsamından çıkarıldı. Sayıştay fona devredilen bazı şirketlerde inceleme yapabiliyor. O şirketlerin alt şirketlerinde ise hiçbir şekilde denetleme yapamıyor. 

Bu nedenle fona devredilen şirketler, alt şirketler, yani iştirakler kurarak denetim kapsamından çıkarılıyor. Bu alt şirketler ise kamu denetimine tabi değil. Yani AKP bürokratları bu şirketleri sanki kendileri kurup var etmiş gibi yönetip, karar alabiliyor.

PTT'DE 1,5 MİLYAR TL BUHAR OLDU

BOTAŞ’tan Türk Hava Yolları’na, Vakıfbank’tan PTT’ye kadar halka ait 60 milyar dolarlık varlığın şeffaf şekilde denetlenmemesi de, beraberinde çeşitli yolsuzlukları getirdi. Cumhuriyet'ten Tuncay Mollaveisoğlu'nun haberine göre, yalnızca PTT’de 1,5 milyar TL buhar oldu!

179 yıl önce temelleri atılan PTT, iki yıl önce, başında damat Berat Albayrak’ın olduğu Varlık Fonu’na aktarıldığında kasasında 650 milyon TL vardı. İki yılın sonunda PTT tam 900 milyon TL zarar etti. 

TİCARİ FAALİYETİNE BAŞLAMAYAN ŞİRKETE 20 MİLYON TL AKTARILMIŞ

TVF raporu, PTT’nin iştiraklerinde de sermaye transferlerinin “yanlış” planlanması ile zararlar oluştuğunu belirtiyor. Örneğin ticari faaliyetlerine başlamayan Kule A.Ş’nin hesaplarına 20 milyon TL nakit aktarılmış. Bu nakit paranın faaliyeti olmayan şirkete neden aktarıldığı ve nasıl harcandığı merak konusu. PTT’nin Anadolum Destek Lojistik Hizmeti A.Ş adlı araç kiralama firması da PTT'yi ciddi zarara uğratan iştiraklerden biri. Raporda araç kiralama bedelleri ve reklam anlaşmalarının piyasa şartları ile örtüşmediği, maddeler halinde dile getiriliyor.

PTT ve Sayıştay denetimine tabi olmayan iştirakleri, hizmet satın almalarından, reklam ve promosyon harcamalarına, maaş ödemelerinden, sözleşmelere kadar piyasa fiyatlarının üzerinde, ayrıcalıklı, hayatın olağan akışının dışında iş ve işlemler yapmakla eleştiriliyor.

BU PARALAR KİMİN CEBİNE GİRDİ?

TVF’ye devredilmeden önce kasasında 650 milyon TL para olan PTT’nin, fona devredildikten sonra iki yıl içinde 900 milyon TL zarara uğraması yani 1.5 milyar TL’nin PTT’den buhar olması “Bu paralar kimin cebine girdi” sorusunu gündeme getiriyor.

PARTİ KADROLARINA BALLI MAAŞLAR

PTT fona devredildikten sonra hızla PTT Anadolum, Kule A.Ş, PaYE, PTTAVM, PTT teknoloji gibi alt şirketler yani iştirakler kuruluyor. Bu şirketlere ayrıcalıklı yöneticiler yüksek maaşlarla atanıyor. Bir yönetici birden fazla kurumdan maaş alabilir hale getiriliyor. Tamamı AKP’ye yakın eski danışman ve bürokrat kadrolarından oluşan yöneticilere öyle ayrıcalık tanınmış ki, genel müdürler için 5 yıl, yardımcıları için 3 yıllık garanti süreli sözleşmeler imzalanmış. Yetmemiş, bu kişiler sözleşme bitimine 1 ay bile kalsa iş akitleri fesh- edildiğinde 5 yıllık tazminata hak kazanıyorlar.

YILDIRIM 'PTT KÂR EDİYOR' DEMİŞTİ

AKP’li Binali Yıldırım, başbakanlığı döneminde yaptığı açıklamada PTT’nin kâr eden bir kurum olduğunu söylemişti:

“2003’te ben göreve başladığımda (Ulaştırma Bakanlığı) 170 yıllık mazisi olan PTT 11 trilyon zarar ediyor ve bir ayda 2 milyon 400 bin işlem yapılıyordu. Şu anda yaptığı işlem sayısı 30 milyonu geçti ve PTT 500 milyon lira civarında kâr ediyor. PTT millete yük olmuyor, milletin yükünü taşımaya devam ediyor. PTT bir marka oldu. Türkiye’nin markası değil, dünyanın bir markası oldu. Tıpkı THY, Türk Telekom gibi. Bunlar ülkemizin değerleridir."

ODA PARFÜMÜNE 5 MİLYON TL

Varlık Fonu’nun kendi iç denetim raporlarına yansıyan ayrıntılar dudak uçuklatıyor. Örneğin PTT, şubelerinde kullanılmak üzere oda parfümü sipariş ediyor. Bu parfümlere bir yılda 5 milyon TL harcanıyor.

Oda parfümü için piyasa fiyatlarının üzerinde ödeme yapılıyor. Maliyeti 2 TL olan spreyler için 60 TL ödeniyor. Şubelere verilmek üzere tam 600 bin adet koku sipariş ediliyor... Oysa PTT’nin toplam şube sayısı 3 bin 800!