Erdoğan'ın damadı olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Berat Albayrak: 'Ne tür tedbirler alacağımızı bilemedik'

Albayrak, “Mayıs ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde geldi. Tahmin ve öngörüler değişti mi?" şeklindeki bir soruya, “Yıl ortasından sonra, Haziran'dan sonra enflasyonda ciddi b05-06-2020 14:53

‘Damat’ Berat Albayrak, Covid-19 salgını süreciyle ilgili “Ne tür tedbirler alacağınızı bilemediğiniz bir dönemi yaşadık” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi basını ile bir araya geldi.  Albayrak, “Mayıs ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde geldi. Tahmin ve öngörüler değişti mi?" şeklindeki bir soruya, “Yıl ortasından sonra, Haziran'dan sonra enflasyonda ciddi bir değişim söz konusu. Tahminlerden yana çeyreklik gelişmeleri yakından takip ediyoruz" yanıtını verdi.

'NE TÜR TEDBİRLERİ ALACAĞIMIZI BİLMEDİĞİMİZ BİR DÖNEMDEN GEÇTİK'

Albayrak toplantıda yaptığı konuşmasında pandemi döneminde alınan önlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Ne tür tedbirler alacağınızı bilemediğiniz bir dönemi yaşadık” diyen Albayrak, şöyle devam etti:

“Gerçekten Türkiye dünya tarihinin en önemli salgını dediğimiz ve bu salgının iktisadın her alanında akademik olarak 'duruş' diye söylendiği, hiçbir şekilde tecrübe etmediğimiz bir döneme girdik. Ne tür tedbirler alacağınızı bilemediğiniz bir dönemi yaşadık. Ülkelerin kendi içinde genel ticaret içinde farklı algı süreçleri, farklı algı operasyonlarının olduğu bir süreci yaşadık. Türkiye olarak biz minimum etkilenmek için, yeni sistemle hızlı karar almanın getirdiği yönetimle Türkiye'nin pozitif ayrışarak geçirdiği bir dönem."

Albayrak, “Çok dinamik bir süreç bu. Çok kararlı, güçlü ve hızlı adımlar attık. Türkiye ekonomisini ortaya çıkan fırsatlar alanında pozitif ayrışacağını göreceğiz" iddiasında bulundu.

'BÜTÇE AÇIĞI ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA DEĞİL'

Berat Albayrak açıklamalarının ardından toplantıya katılanların sorularını yanıtladı. Albayrak, “Bütçe açığında yüzde 3'ün kırmızı çizgi olduğunu söylediniz. Yeni dönemde kırmızı çizgi nedir? Varlık barışı gibi yeni kararlar var mı?" sorusuna, “Normal bir dünya ikliminden yola çıkarak tahminlerde bulunduk. Yıla da bütçe performansı olarak iyi başladık. Bugün içinden geçtiğimiz noktada mali disiplin bizim kırmızı çizgimiz oldu. Ama olağanüstü durumdan geçerken bütçe açığı performansı önceliklerimiz arasında değil. Dünyada küçülmelerin konuşulduğu ortamda bütçe açığı ön planda değil" dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI

Berat Albayrak, kısa çalışma ödeneğinin ve işten çıkarma yasağı uzatılıp uzatılmayacağının sorulması üzerine, “Paydaşlarla görüşüyoruz. İstikrar, piyasanın mimimum etkilenmesi önemli. Bu manada çok geniş kapsamlı ciddi bir paket çalışması içinde Çalışma Bakanlığı'mız. Biz de katkıda bulunuyoruz. İstihdam kalkanı diyebileceğim bir paketle bir hazırlık içinde çalışma yürütüyoruz" diye konuştu. (DHA)