Erdoğan'ın çocuklarının restoranında fahiş zamlar

Erdoğan'ın çocuklarının restoranında fahiş zamlar

Bilal Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın ortak olduğu restoranda yapılan zamlar, TÜİK'in enflasyon rakamlarını katladı.

Zincir marketler yüksek fiyatların sorumlusu olarak hedef gösterilirken, Bilal Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın sahibi olduğu restorandaki rakamlar da ortaya çıktı. Ürünlere fahiş zamlar yapıldı.

AKP'nin ekonomi politikaları sonucu emeğiyle yaşayan yurttaşlar yüksek enflasyon ve haya pahalılığı ile mücadeler ederken, iktidar tarafından zincir marketler de uzun süredir hedef gösterilmeye başlandı. Son olara BİM'in üst düzey yöneticisi Galip Aykaç; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin FETÖ'cü ithamı ve suç örgütü lideri Kürşad Yılmaz'ın tehditleri nedeniyle Gıda Perakendecileri Derneği Başkanlığı görevinden istifa etti.

Tüm bunlar yaşanırken AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çocukları Bilal ve Sümeyye Erdoğan da İstanbul Havalimanı’nda bulunan restoranlarındaki ürünlerinde fahiş fiyat artışlarına gitti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Haziran-Ekim 2022 döneminde enflasyon artışı yüzde 16 olurken, Erdoğan'ın çocukları ise bu rakamları da aşarak fahiş zamlar yaptı.

ÇAY FİYATI 21 TL OLDU

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre iki ismin ortak olduğu Çay Saati markasının İstanbul Havalimanı iç hatlarda bulunan şubesinde mayıs ayında 39 TL’ye satılan peynirli salatanın fiyatına yüzde 66 zam yapıldı. Ürünün güncel satış fiyatı 65 TL’ye ulaştı. Çaydaki fiyat artışı ise yüzde 38 oldu. İnce belli bardaktaki çayın fiyatı 15,75 TL’den 21 TL’ye çıktı. 

Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve Bilal Erdoğan'ın ortağı olduğu ve 2009 yılında kurulan "Doruk Izgara" isimli şirket, İstanbul'un Fatih ilçesinde 2021 yılında merkez şube olarak ilk Çay Saati markasını açmıştı. Fevzipaşa’da bulunan Çay Saati isimli işletmede geleneksel Türk kahvesinin mayıs ayında 29,75 TL olan fiyatı yüzde 41 zamla 42 TL’ye çıktı. Teneke kutu kola ise mayıs ayı sonunda 39 TL’ye satılıyordu. Bu ürüne de yüzde 35,89 zam geldi ve güncel fiyatı 53 TL oldu.