Erdoğan'ın başdanışmanı ile ilgili 'kaçakçılık' iddiası: 'Saray’ı sardığı gibi Gürbulak Gümrüğü’nü de sarmış'

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ndeki kaçakçılık ve rüşvet ağıyla ilgili çok önemli bir iddia ortaya attı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral'ın da bu ağın içinde bulunduğunu iddia eden Polat, "Saral,Saray’ı sardığı gibi Gürbulak Gümrüğü’nü de sarmış" dedi.04-07-2019 17:11

İleri Haber

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat,  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM), bir basın toplantısı düzenledi. Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ndeki kaçakçılık ve rüşvet ağına ilişkin açıklamalarda bulunan Polat, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral’ın da bu ağa dahil olduğunu iddia etti.

‘DEVLETİ ÇETELER Mİ YÖNETİYOR!’

Polat “Her bakanlığı belli çeteler mi yönetiyor? Devlet memurları yetkilileri çetelerin eline çetelerin medet umacak hale mi bırakıldı? Gümrük Bakanlığı’nı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral’ın başında olduğu çete mi yönetiyor? Elimizde dosyalar mevcut, bu dosyaların Cumhurbaşkanında, Bakanda, savcılıkta ve Gümrük Teftiş Kurullarında bulunmasına rağmen bunlarla ilgili hiçbir çalışma yapılmamış.” diyerek şöyle devam etti:

“Gürbulak Gümrük Bölge Müdürlüğü Osman Bölükbaşı Dara tarafından 1.5-2 yıl yönetilmiş. Bu süreç içerisinde devletin ticari işlemler hacmi ve ithalat hacmi düşmesine rağmen devletin vergi gelirleri %200 artıyor. Türkiye de yakalanan 3 ton uyuşturucu maddenin 2 tonu bu bölgede yakalanıyor. Bölge müdürünün görevde bulunduğu zamanda içinde ki servis aracı 2 defa çıkar grupları ve terör örgütü tarafından silahlı saldıra ve roketatarlı saldırıya uğruyor. Bu dönem öncesinde Gürbulak’ta yakalanan uyuşturucu miktarı 500 gr, Osman Bölükbaşı Dara döneminde 2450 kg yakalanırken bu dönem sonunda yakalanan uyuşturucu miktarı 50 kg dahi geçmemektedir. Fakat Türkiye içinde Gürbulak Gümrüğü’nden çıkışlı olduğu ortaya çıkan bir tıra yapılan operasyon sonucu 2 tona yakın uyuşturucu yakalanmıştır. Bir kumpas sonucu Osman Bölükbaşı Dara ve arkadaşlarının görevden alındığını görüyoruz. Bir kumpas sonucu açığa alınmalar var.” dedi.

‘SAHTE DELİLLERLE AÇIĞA ALMA BİR KUMPASIN GÖSTERGESİDİR!’

 “Açığa alma 3 müfettiş tarafından gerçekleştiriliyor. Bu ifadelerde ihbar mektupları ve ihbarcı ifadelerinde yer alan birçok ismin hakkında soruşturma başlatılmadığını ve korunduğunu gözlemliyoruz.” diyen Polat, sözlerine şöyle sürdürdü: 

“Açığa alınanlar arasında Doğubayazıt ve Gürbulak Gümrüklerinde hiç çalışmamış Emine Göncü isimli bir hanımefendi ve Aykut Küçük adlı gümrüklerde hiç çalışmamış birinin de ismi var. Bu listenin önceden bakanlık tarafından hazırlanmış olup, müfettişlerin eline verilmiş olduğu apaçık ortadadır. Listede geçen diğer isimler hakkında hiçbir araştırma yapılmamış hiçbir soruşturmaya tabi tutulmamış olması, Gümrük Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu’nun para trafiğine yönelik teknik takip ve suç üstü işlemlerini yapmamış olması Abdullah Soylu’nun da bu kumpasın içinde olduğunu ve bir görev ihmali olduğunu gözler önüne sermektedir.   

‘CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI OKTAY SARAL, SARAY’I SARDIĞI GİBİ GÜRBULAK GÜMRÜĞÜ’NÜ DE SARMIŞ!’

Polat “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve AKP’nin geçen dönem Milletvekili Oktay Saral’ın yönlendirmesiyle bölgeye gitmişler. Oktay Saral,Saray’ı sardığı gibi Gürbulak Gümrüğü’nü de sarmış. Kardeşi Doğan Saral, Emre Görmez, Halil Çebi ve Ünal Çelik aracılığı ile isteklerde bulunmuştur. Cumhurbaşkanlığı forsu taşıyan kağıtta kendi el yazısıyla Bölge Müdürlüğü’nden taleplerde bulunmuştur. Yazıda ‘Sevgili Müdürüm; Dün nasip olmadı görüşemedik bu vesile ile bu notu gönderme zarureti hissettim beni kırmayacağını umuyorum şöyle ki: 1) Son kez olmak üzere kuran kursumuzun 70.000 TL borcu kaldı. Bu konuda son kez yardımını talep ediyorum.2) Taner Usta benim hemşehrim senin de inandığın güvendiğim bir isim sevdiğim bir kardeşim iç şef olarak yeniden istihdam edilmesi talebimiz vardır. Bu iki hususu arz ederim. İnşallah beni memnun edersin. Allaha emanet ol!’ diyerek Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara’dan hem para istemiş hem de personel atamalarına müdahale ederek torpil talebinde bulunmuştur. Son kez olduğunu belirtmesi işlemin bir kaç kez yapıldığını gösteriyor. Yazışmaların birinde Halil Çebi vasıtası ile de 127.000 ve 72.000 TL olmak üzere para istenmiştir. 7 bin TL maaşı olan bir devlet görevlisinden neye dayanarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı para istemektedir? Eğer bu parayı istiyorsa başdanışmanlığını yaptığı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda bilgisi ya da izni var mıdır?

'GÜMRÜKLERDE KAÇAKÇILIĞA İZİN VERMEZSEN AÇIĞA ALINIRSIN!'

Polat “Gümrükleri yakından takip edenler bilirler ki eğer kaçakçılığa izin vermiyorsanız başınıza bu tür kumpaslar gelir. Bakanlığın bu memurları koruması gerekirken bu memurları neden itibarsızlaştırdığını merak ediyorum. Sayın Bakana birçok defa seslendim; “Gümrükleri bilmiyor olabilirsiniz umarım ki kendinize gelirsiniz! Gümrükleri zapturap altına alırsınız ve gümrüklerde çetelerin önüne geçersiniz. Biz sizinle Mersin Gümrüklerini de konuşmak zorunda kalmayız. Son zamanlarda Aykut Onur Kalaycı’nın haberlerinde de yer alması ve aynı zamanda bize ulaşan ciddi ihbarlar ve dosyalar, Mersin Gümrüğü ile alakalı bir kaçakçılığında olduğunu gösteriyor" 

KONUYLA İLGİLİ BAKAN PEKCAN'A 5 SORU!

Polat ayrıca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdiklerini ifade etti. Önergede şu sorular yer aldı:

1- Son beş yılda yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Gürbulak Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü tarafından ithalattan ne kadar gümrük vergisi geliri elde edilmiştir?

2- Son beş yılda yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Gürbulak Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü tarafından en çok ithal edilen gtipler nelerdir?

3- Son beş yılda yılları ayrı ayrı belirtilmek Gürbulak Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü tarafından suretiyle yakalan uyuşturucu madde miktarı ve cinsi nedir?

4- Son beş yılda yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Operasyon Şube Müdürlüğü tarafından, Doğubayazıt Gümrük Müdürlüğüne kaç adet operasyon yapılmıştır?

5- Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara’nın görevden alınma gerekçesi nedir? 

6- Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara ile birlikte kaç gümrük ve muhafaza memurunun görevine son verilmiştir? Kaç gümrük ve muhafaza memurunun görev yeri değiştirilmiştir?

7- Son beş yılda yılları ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Gürbulak Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü tarafından tespit edilen kaç firmada beyan edilen ve tespit edilen eşya farklı çıkmıştır? Bu firmalar hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?