Erdoğan’ın atadığı rektörler yine tanıdık

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye yeni rektör adayı. Erdoğan'ın atadığı rektörler yine tanıdık çıktı.21-04-2021 11:53

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan Melih Bulu’ya ilişkin akademisyen ve öğrencilerin itirazları sürerken bugün 6 rektör ataması daha yapıldı.

Erdoğan'ın atadığı yeni rektörler şu şekilde:

Bartın Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Orhan Uzun

Bayburt Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mutlu Türkmen

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Harun Çiftçi

Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma

İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Atilla Arkan

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper

ATANAN İSİMLER TANIDIK

Öte yandan atanan rektörlerden ikisi daha önce AKP’den milletvekili aday adayı olmuştu. Bir kişi ise iktidara yakınlığıyla bilinen ve yabancı medya kuruluşlarında çalışan gazetecileri fişleyen SETA’da eğitim ve sosyal politikalar direktörü olarak görev yapıyor.

İKİSİ ADAY ADAYI

Erdoğan İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Bedriye Tunçsiper’i, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü’ne ise Harun Çiftçi’yi atadı.

2011’de gerçekleşen seçimlerde Balıkesir milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulunan Tunçsiper aday gösterilmemişti.

Çiftçi ise 2018 yılında gerçekleşen son genel seçimlerde aday adayı olmuştu. Çiftçi de Tunçsiper gibi aday gösterilmemişti.

SETA DİREKTÖRÜ REKTÖR OLDU

Erdoğan İbn Haldun Üniversitesi’ne ise gazetecileri fişleyerek ünlenen SETA’da eğitim ve sosyal politikalar direktörü olarak görev yapan Atilla Arkan’ı atadı. Arkan aynı zamanda Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde İslam Felsefesi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Erdoğan aynı zamanda ramazan aylarında sahur ve iftar programlarında aldığı yüksek ücretlerle gündem olan Nihat Hatipoğlu’nu da tekrar YÖK üyesi olarak atadı.