Erdoğan'ın ardından Taliban'dan da benzer açıklama: 'Türkiye ile inanca dayalı pek çok ortak noktamız var'

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok” diyerek, Taliban'ın Türkiye ile görüşmesinin daha kolay olacağını savunmuştu. Erdoğan'ın açıklamasının ardından, Taliban'dan da benzer bir açıklama geldi.21-07-2021 15:51

Taliban Sözcüsü Mücahid, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirterek,  “Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok” diyerek, Taliban'ın Türkiye ile görüşmesinin daha kolay olacağını savunmuştu.

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi'ye yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha'da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Mücahid, Afganistan'da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu öne sürerek, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, “Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini” belirtti.

ERDOĞAN İLE BENZER AÇIKLAMALAR

Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” ifadelerini kullandı.

'İÇİŞLERİNE MÜDAHALE OLARAK DEĞERLENDİRİRİZ'

İstanbul'da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban Sözcüsü, Kabil Havaalanı'nın, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Mücahid, Katar'ın başkenti Doha'daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.