Erdoğan'ın açtığı 'Tank Palet' davasında Kılıçdaroğlu’na tazminat cezası

Mahkeme, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tank Palet Fabrikası’na ilişkin Erdoğan’a dönük eleştirileri nedeniyle Kılıçdaroğlu hakkında 100 bin liralık tazminat cezası kararı verildi.04-02-2021 13:13

Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC’ye satılmasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dönük eleştirilerine karşı açılan 250 bin liralık tazminat davasında mahkeme, 100 bin liralık tazminat kararı verdi.

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması öncesinde yazılı savunmayı sunan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2012 yılındaki kararına atıfta bulundu. Çelik, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu hakkında açtığı davada yerel mahkemenin 5 bin lira tazminata hükmettiğini ancak AİHM’in söz konusu olaya ilişkin Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlaline karar verdiğini hatırlattı.

'TÜM YASAL HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ'

ANKA'nın haberine göre Çelik, savunmada AİHM’nin Kılıçdaroğlu hakkında verdiği karar varken davanın kabulünün mümkün olmayacağına vurgu yaparak, şunları belirtti:

"Dolayısıyla, AİHM’nin Kılıçdaroğlu/Türkiye kararı gerçekliği ortadayken eldeki davanın kabulü hukuken elbette mümkün değildir. Ancak, AİHM Kılıçdaroğlu/Türkiye kararındaki bu değerlendirmelere karşın mahkeme hakiminin bu net hükümleri de hukuksuzluk yapmak pahasına aşacağı ve fahiş miktarlı tazminata karar vereceği öngörülmektedir. Hukuksuzluk yapma iradesi ile hareket eden yargıcının, AİHM Kılıçdaroğlu/Türkiye kararını, Yargıtay kararlarını tanımayacağı ve tazminata hükmedeceği görünür bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. Ne var ki, hakim eliyle yaşatılmış ve yaşatılacak hukuksuzluklardan kaynaklı, tüm yasal haklarımızı kullanacağımızın ve suç işleyenlerden hukuk düzleminde mutlak olarak hesap sorulmasını sağlayacağımızın bilinmesine önem atfetmekteyiz."

Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşması bugün görüldü. Mahkeme taraf avukatlarını beyanlarını aldı. Çelik, AİHM kararına ilişkin sundukları yazılı beyanı bir kez daha hatırlattı. Mahkeme 100 bin lira manevi tazminata hükmetti.