Erdoğan'ı eleştiren işçi hakkında 12 yıla kadar hapis istemi

Karamürsel Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sosyal medya hesabından Erdoğan'ı eleştiren işçi Muhterem Çıtanak'ın 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması istendi.26-10-2020 08:35

Kocaeli’de işçi Muhterem Çıtanak’a, sosyal medya üzerinden AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren paylaşımlar yaptığı için “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçunu işlediği iddiasıyla dava açıldı. 12 yıla kadar hapsi istenen Çıtanak’ın 25 Ağustos 2019’da yaptığı, “Ülkende beklenen darbe oldu, Sen Marmaris’te tatildeydin” paylaşımı da suç sayıldı.

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde bir tersade çalışırken sosyal medya paylaşımları nedeniyle işine son verilen ve polis tarafından evi basılan iki çocuk babası Muhterem Çıtanak’a bir yıl sonra dava açıldı.

ERDOĞAN MÜŞTEKİ OLDU

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, Karamürsel Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Tayyip Erdoğan müşteki olarak yer aldı. Çıtanak’ın 25 Ağustos 2019’da yaptığı “İstanbul’da sel oldu beyefendi tatilde diyecek son kişisin @RTErdogan. Ülkende beklenen darbe oldu, Sen Marmaris’te tatildeydin. Darbeyi de SGK emeklisi milyoner eniştenden öğrenmiştin, Sn @ekrem_imamoglu Sizin 25 yılda yapamadıklarınızı yapıyor an itibariyle” paylaşımları suç sayıldı.

‘SUÇ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Çıtanak iddianamede yer alan ifadesinde, “Twitter’da çok sayıda paylaşımda darbe esnasında Cumhurbaşkanı’nın Marmaris’te tatilde olduğunu defalarca yazdıkları için ben de bu konuyla İmamoğlu konusunun birbiriyle benzer mahiyette olduğuna vurgu yapmak için bu paylaşımı yaptım. Suç olduğunu bilmiyordum” ifadelerini kullandı.