Erdoğan’dan yeni Gökçek mesajı: Sonsuza kadar buralarda kalınacak diye bir şey yok

Sırbistan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, “siz 20 sene, 23 sene, 24 sene belediye başkanlığı yapacaksınız, bazı yerlerde üç dönem belediye başkanlığı yapılacak… İlanihaye buralarda kalınacak diye bir şey yok” dedi.13-10-2017 07:42

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Melih Gökçek’le görüşmesi ve belediye başkanlarının istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, 23 yıldır Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlığını yapan Gökçek’i kastederek, “Siz 20 sene, 23 sene, 24 sene belediye başkanlığı yapacaksınız, bazı yerlerde üç dönem belediye başkanlığı yapılacak… İlanihaye buralarda kalınacak diye bir şey yok” şeklinde konuştu.

“OLAY SADECE MELİH GÖKÇEK’İN ŞAHSINDA DEĞİL”

Erdoğan, ‘Gökçek’in 2019'a kadar süre istediği’ yönündeki iddialara ilişkin “Öyle bir şey sözkonusu değil” yanıtını vererek, “Sayın Gökçek ile biz, Külliyemizin hemen karşısında, biliyorsunuz, 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin mekânının yan tarafında bir müze ve otopark projesi olayı vardı.. Ne oldu vesaire diye, bu konuyla alakalı kendisini bir çağıralım dedik. Bu vesileyle o konulara da, yani sizin ifade ettiğiniz konulara da girme durumu oldu. Bunları aramızda konuştuk, görüştük. Daha önce de söylediğim gibi olay sadece Melih Bey’in şahsında olan şeyler değildir. Yani bu konuyla ilgili, partimizde, bazı yerlerde bir değişim iradesi sözkonusudur” diye konuştu.

“23, 24 SENE BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPACAKSINIZ…”

Gökçek’le ilgili açıklamalarına devam eden Erdoğan, “Ve yani, siz 20 sene, 23 sene, 24 sene belediye başkanlığı yapacaksınız, bazı yerlerde üç dönem belediye başkanlığı yapılacak… İlanihaye buralarda kalınacak diye bir şey yok” diyerek şunları söyledi:

“ Bugüne kadar partinin yönetimi, devamı istikametinde eyvallah demişse, her türlü desteği vermişse; şimdi de kalkıp eğer böyle bir irade ortaya çıkmışsa… Bakın bunun sebepleri var. A’dan Z’ye bütün incelemelerimizi yapıyoruz. 2019 Mart seçimlerine giderken, ön hazırlıklarımızı çok iyi yapmamız lazım. 16 Nisan’da hangi ilde ne kadar oy aldık? Ortalamanın altında olanlar, üstünde olanlar… Gözden geçiriyoruz.”

“TOPBAŞ GİBİ NEZAKET GÖSTERİR”

Belediye başkanlarının istifasına ilişkin sıkıntı yaşadıklarını belirten Erdoğan, istifa eden Topbaş’ı örnek gösterdi:

" Bazı arkadaşlarımızın bence bundan rahatsızlık duymaması, tam aksine, bizim yönetimimiz eğer böyle bir karar verdiyse, verecekse, o konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızın yaptığı gibi o nezaketi gösterir. Dolayısıyla bu hareketi güçlendirir. Aynı şekilde, mesela Düzce de kalkmıştır, hiç ısrar dahi etmemiştir. Aynı şekilde Niğde, öyle bir ısrarın içerisine girmemiştir. Temenni ederiz ki, bu hafta, önümüzdeki hafta bazı görüşmeleri yapacağız, ondan sonra da nihai kararımızı vereceğiz çünkü her geçen vakit aleyhimizedir ve buna da pek tahammül edemeyiz.”