Erdoğan'dan TRT'ye yeni atamalar: Hilal Kaplan yönetime girdi

Erdoğan'ın imzasını taşıyan gece yarısı kararnamesiyle yandaş Hilal Kaplan TRT'ye yönetim kurulu üyesi olarak atandı.14-07-2021 07:31

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun (TRT) yönetim yapısında değişikliğe gidildi ve görevlere yeni atamalar yapıldı. Kararla Ahmet Albayrak yönetim kurulu başkanı, Hilal Kaplan ise yönetim kurulu üyesi olarak atandı.

Kararda önceki yönetmelikte 'Genel Müdür, Yönetim Kurulunun başkanıdır' ibaresiyle aynı isim tarafından yürütüleceği belirtilen TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. Böylece Yönetim Kurulu Başkanlığı 'karar organı', Genel Müdürlük ise 'icra organı' olarak faaliyet yürütecek.

Bu kapsamda, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren'in görev süresi dolarken, Mehmet Zahid Sobacı TRT Genel Müdürü, Ahmet Albayrak da TRT Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

İbrahim Eren, 2013'te TRT Genel Müdür Yardımcısı, Temmuz 2017'de ise TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atanmıştı. Eren, 4 yıl Genel Müdür Yardımcısı, 4 yıl da Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olmak üzere 8 yıl TRT'de görev yaptı.

HİLAL KAPLAN DA YÖNETİME GİRDİ

TRT Yönetim Kurulu üye sayısı da 7'den 9'a çıkarıldı. Yapılan atamalarda dikkat çeken isimlerden birisi de AKP'ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin yazarı Hilal Kaplan oldu.

TRT'nin yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

“Ahmet Albayrak, Mehmet Zahid Sobacı, Atakan Yılmaz, Hilal Kaplan Öğüt, Meryem İlayda Atlas Çetin, Mücahid Eker, Oğuz Göksu, Oğuzhan Bilgin, Veysel Kurt.”