Erdoğan'dan Merkel'e: 'AB ile ilişkilerde yeni sayfa açmak istiyoruz'

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Merkel video konferans ile görüştü. Erdoğan, AB ile ilişkilerde yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi.18-12-2020 21:59

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile video konferas görüşmesi yaptı. Erdoğan, Merkel'e Avrupa Birliği'yle (AB) yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasına göre, Erdoğan ve Merkel'in iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek hususları ele aldığı bildirilirken, yeni dönemde AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler değerlendirildi.

Görüşmede Erdoğan, Türkiye'nin AB ile 'yeni bir sayfa açmak' istediğini dile getirerek, Merkel'e "Türkiye-AB ilişkilerine yönelik sergilediği yapıcı katkı ve gayretleri için" teşekkür etti.

İletişim Başkanlığı'nın açıklamasına göre, yapılan son AB Zirvesi'nde "sağduyulu liderlerin katkısıyla olumlu gündeme atıfta bulunulmasını" önemli bulan Erdoğan, "Türkiye-AB ilişkilerinde kriz çıkarmak için çaba harcayanların olumlu gündem ve karşılıklı yarar için açılmış bu fırsat penceresine zarar vereceğini" ifade etti.

Türkiye'nin Yunanistan'la istikşafi görüşmeleri yeniden başlatmaya hazır olduğunu ifade etmesine rağmen Yunanistan'ın "yeni bahanelerle görüşmelerden kaçtığını" belirten Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de "iyi niyet ve yapıcı tutum sergilemeye devam ettiğini" söyledi.

Türkiye-AB ilişkilerinin iki yıldır, bazı üyelerin 'dar çıkarlarıyla' zaman kaybı yaşadığını belirten Erdoğan, olumlu gündemin anahtarının 18 Mart Mutabakatı'nın güncellenmesi olduğunu kaydetti.