Erdoğan'dan Kaşıkçı açıklaması: Suudi Başkonsolosluğu kendini kurtaramaz

Macaristan'da bulunan Erdoğan burada kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili açıklamalarda bulundu.08-10-2018 18:42

Temaslarda bulunmak için Macaristan'a giden AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Budapeşte'de ilk olarak Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'le görüştü. Erdoğan, daha sonra Ulusal Meclis'e geçerek, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la bir araya geldi. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hazır bulundu.

Görüşmenin ardından Erdoğan, Orban'la ortak bir açıklama yaptı. İşte açıklamalardan satırbaşları:

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

"Her alanda mükemmel ilişkilerimiz var.

Ulaşımda ortak ne gibi adımlar atabiliriz bunu görüşme fırsatı bulduk. Macaristan ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz.

Macaristan'ın AB sürecimize verdiği destek bizim için önemlidir. 

Macaristan'ın 15 Temmuz'da ve FETÖ ile mücadelede verdiği desteği unutmayacağız.

Suudi gazeteci Kaşıkçı olayı ile ilgili olarak süreci takipteyiz. Bu olayı kendi haline bırakamayız.

İspat etmesi gereken Suudi taraftır. Bu süreci takip etmek, kovalamak bizim hem siyasi hem insani görevimizdir. Başkonsolosluk 'Buradan çıktı diyerek' kendini kurtaramaz. Konsolosluktan çıktığı ispat edilmeli"

ORBAN'IN AÇIKLAMALARI

"Macaristan'ın güvenliğinin Türkiye'yle doğrudan bir ilişkisi var. 

(Göç anlaşması) Türkiye'nin Avrupa'yla yaptığı anlaşma kıtanın güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Türkiye'den savunma sanayi konusunda destek bekliyoruz. Türkler zaten biliyorlar. Türklerin ekonomisi dünyada büyük bir ekonomiyi temsil ediyor.

Görüşmelerimizde terörizme olan mücadelemizden bahsettik. Türkiye tabi ki daha büyük ülke olduğu için ve terörist tehlikesinin tam ağzından bulunduğundan teröre olan mücadelesi konusunda Macaristan'ın desteği çok önemli. 

Türkiye'nin istikrarı güvenlik için önemli.

Askeri işbirliği konusunda da konuştuk. 

Ticaret hacmini daha da yükselteceğiz.

Türk-Macar ekonomik işbirliğini güçlendirmek için bir kredi açacağız. Sayın Cumhurbaşkanından Türk yatırımcılar teşvikte bulunsun diye rica ettik."