Erdoğan: Devlete karşı işlenen suçlarda af olabilir

Erdoğan yerel seçimlerde MHP ile ittifak konusuna ilişkin “Oturup konuşmamız lazım. Taraflar olumlu bakarsa neden olmasın” dedi.05-09-2018 07:38

Erdoğan Kırgızistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere açıklama yaptı.

Yerel seçimde MHP ile ittifaka yeşil ışık yakan Erdoğan, “Neden olmasın?” dedi.

MHP lideri Bahçeli’nin tavrını bilmediğini savunan Erdoğan “Sayın Bahçeli’nin bu konudaki yaklaşımı tam nedir bilemiyorum. Biz böyle bir noktada bu işe olumlu yaklaşabiliriz. Milletvekili seçiminde attığımız bir adım var. Yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Bunun için arkadaşlarımızın, başta liderler olarak bizlerin oturup konuşmalarında fayda var” dedi. Erdoğan, “Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir” diye ekledi.

MHP’NİN AF TALEBİ: ‘DEVLET KİŞİYE KARŞI SUÇLARI AFFEDEMEZ’

MHP Lideri Bahçeli’nin ‘sonuna kadar arkasındayız’ dediği af teklifine ilişkin de konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu; devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir, ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur.”