Erdoğan’dan haremlik-selamlık üniversite uygulaması: ‘Türkiye’de de adım atacağız”

G-20 zirvesi için Japonya’da bulunan Erdoğan, Mokugawa Kadın Üniversitesi’ni ziyaret etti. Erdoğan, Türkiye’de de kadın üniversiteleri kurulması için adım atacağını söyledi.27-06-2019 17:48

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi için bulunduğu Japonya’da Mokugawa Kadın Üniversitesi’ni ziyaret etti. Üniversite yönetimi, Erdoğan’a fahri doktora unvanı verdi.

‘TÜRKİYE’DE DE ADIM ATACAĞIZ’

Fahri doktora töreninin ardından konuşan Erdoğan, “Japonya’da 800 üniversitenin 80 tanesi kadın üniversitesi. Bu bizler için çok anlamlı. Bizde böyle bir şey yok, olması halinde de neler olur o ayrı bir soru işareti. Japonya bu noktada çok önemli bir örnek. Japonya’daki 80 kadın üniversitesini büyükelçime görev veriyorum, incelemek suretiyle ülkemde de bunun adımını inşallah atacağız” diye konuştu.

‘KADIN HAKLARINDA REFORMLAR YAPTIK’

Erdoğan, “Bölgemizde ve dünyada yaşanan hemen her kriz öncelikle kadınları hedef alıyor. Kıyafetinden veya dış görünüşünden en fazla saldırıya yine kadınlar maruz kalıyor. Türkiye olarak son 17 yılda kadın hakları konusunda birçok tarihi reforma imza attık. Siyasette sorumluluk yüklendiğim her yerde kadınlarımızla birlikte yol yürümeye daima özen gösterdim. Kamu istihdamında kadın oranı yüzde 38’i geçiyor. Çalışma hayatımızdaki 9 milyonu aşkın kadın ülkemizin gücüne güç katmıştır” açıklamasını sözlerine ekledi.

JAPONYA’DA KADIN ÜNİVERSİTELERİ

Japonya’da bulunan kadın üniversitelerinin bir çoğu özel olup, yalnızca ikisi devlet üniversitesi konumunda. Kadın üniversitesi olarak açılan sekiz kurum ise 1980’lerin sonundan başlayarak karma eğitime geçmiştir.