Erdoğan'dan 'Ankara-Şam yakınlaşır mı?' sorusuna yanıt

Erdoğan Soçi görüşmeleri sonrası Suriye hakkında yeni açıklamalarda bulundu.24-11-2017 09:48

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'deki üçlü Suriye zirvesi dönüşünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularnı yanıtladı.

Erdoğan'ın PYD ve YPG'ye karşı Şam yönetimi ile ortak çalışma yapılıp yapılamayacağına yönelik soruya yanıtı "Siyasetin kapıları, son ana kadar her zaman açıktır."  şeklinde oldu.

Erdoğan, "Yarın neler olabileceği, o anki şartlarla alakalıdır. Bu konuda bir şey olmaz türünden peşinen kestirip atma türünden bir anlayışın, bir yaklaşımın içinde olmamız çok da doğru olmaz" dedi.

Ankara ile Şam yönetimi arasinda iletişim kurulup kurulmadığı sorusuna da yanıt veren Erdoğan, "An itibarıyla o tür bir durum yok ortada" diye konuştu.

AFRİN'DE 'KONTROL VE GÖZETLEME' NOKTALARI

Erdoğan Afrin'e ilişkin gelen bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Afrin konusunda, Soçi’deki toplantı bizim için gerek Rusya, gerek İran’ın tavrını görmemiz açısından çok çok önemliydi. Şimdi, tavırlarını görmemizin ardından, İdlib’deki kontrol ve gözetleme noktalarının Afrin’de de oluşturulması için arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecekler. Bizler kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Afrin’in asli sakinlerinin yerlerine dönmeye başlamasıyla, şehrin demografik yapısı da normale dönüyor. Kamplardan oraya dönüşün başlamasıyla birlikte, şehirler asıl sahiplerine kavuşmuş olacak. Bu, İdlib için de geçerli. Türkiye’de yaşayan İdliblilerin topraklarına dönmeleriyle, orası da eski demografik yapısına kavuşacak."