Erdoğan’dan Almanya’ya: Generalleri ver, Deniz Yücel’i al

'Bild' gazetesinin haberinde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Almanya hükümetine birkaç hafta önce üstü kapalı olarak Alman muhabir Deniz Yücel'in serbest bırakılması karşılığında Türkiye'den kaçan iki eski generalin iade edilmesini önerdiği" ifade edildi.20-07-2017 12:17

DW Türkçe'nin aktardığına göre,‘Bild’ gazetesinin Alman diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde," AKP’nin 2016’daki darbe girişiminden sonra Almanya’ya iltica eden Türk vatandaşların iadesini sağlamaya çalıştığı" söylendi. 'Bild' gazetesinin haberinde, "Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın Almanya hükümetine birkaç hafta önce üstü kapalı olarak Alman muhabir Deniz Yücel'in serbest bırakılması karşılığında Türkiye'den kaçan iki eski generalin iade edilmesini önerdiği" belirtilerek, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın böyle bir pazarlığın söz konusu olamayacağı yanıtını verdiği aktarıldı.

BÜYÜKADA TUTUKLAMASI GERGİNLİK YARATMIŞTI

Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner ile birlikte beş aktivistin daha Büyükada'daki bir toplantı sırasında gözaltına alınıp tutuklanması ikili ilişkilerdeki gerginliği daha da artırmıştı. Yetkili mahkeme, üyesi olmamakla birlikte bir terör örgütünü destekledikleri iddiasıyla Steudtner ile aralarında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser'in de bulunduğu beş kişi hakkında tutuklama kararı almıştı. Tutuklamalar nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Türkiye'nin Berlin büyükelçisine protesto notası verildi.

“VATANDAŞLARIMIZ ERDOĞAN’IN POLİTİKASINA REHİN DÜŞEBİLİR”

Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz, 'Türkiye'deki Alman vatandaşları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın politikasına rehin düşme tehlikesi bulunduğunu' belirtti. Schulz, Merkel hükümetinin bu durumu hafife alamayacağını da vurguladı. Alman Yeşiller Partisi eş başkanı Cem Özdemir, Erdoğan’ın keyfi kararlarının hesaba dayalı olduğunu tahmin ettiğini söylerken, Deniz Yücel ve Peter Steudtner'in siyasi rehine olarak kullanılmak istendiklerini dile getirdi. Alman Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Alman vatandaşlarının rehinecisi' olduğunu öne sürdü. Dağdelen, "Bu nedenle Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye'ye gidecek olan Alman turistleri acilen uyarmalıdır. Bunun yapılmaması sorumsuzluk olur", dedi.