Erdoğan'dan ABD'li şirketlere: Sıkıntınız olursa ben buradayım

Yandaş yazar Saray'da yapılan toplantında Erdoğan'ın ABD'li şirket temsilcilerine verdiği güvenceleri yazdı.24-09-2018 08:45

İleri Haber

Yandaş Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'li şirket temsilcilerine “ Kendinizi ülkenizde hissedin. Sıkıntılı olduğunuzda ben buradayım' dediğini yazdı.

Selvi, "Erdoğan’ın Amerikalı Yatırımcılarla Toplantısının Perde Arkası" başlığıyla yayımlanan yazısında Erdoğan'ın 19 Eylül'de Saray’da ABD'li şirket temsilcileriyle  düzenlediği toplantıya dair ayrıntılara yer verdi.

‘SERBEST PİYASA PRENSİPLERİNDEN TAVİZ VERİLMEYECEK’

Toplantıya Microsoft, Citibank, Google, Amazon, Philip Morris, Boeing, Pepsi Cola, Coca Cola ve IBM gibi şirketlerin katıldığını söyleyen Selvi, Erdoğan'ın “Serbest piyasa prensiplerinden taviz verilmeyecek” dediğini söyledi.

‘SİZLERİN HEYECANI BİZİ AYAKTA TUTUYOR’

Selvi’nin yazısında ilgili kısımlar şöyle:

"3 saat süren toplantı boyunca Cumhurbaşkanı'nın konuşulanları tek tek not alması dikkatlerden kaçmıyor. 'Efendim, her konuşmayı pür dikkat dinliyor ve not alıyorsunuz. Bugün bu kaçıncı toplantınız, nasıl bu kadar diri kalabiliyorsunuz, bunun formülü nedir' diye soruyorlar. Erdoğan, ‘Sizlerin heyecanı bizi ayakta tutuyor’ diye yanıt veriyor.

‘BEN BURADAYIM’

Erdoğan söz verdiği şirket temsilcisine Türkiye'deki faaliyet alanları ve ekonomik büyüklükleri hakkında bilgi vermelerini istedikten sonra, 'Türkiye'deki yatırımlarınızı nasıl arttırabilirsiniz? Bu konuda ne yapabiliriz' diye soruyor. Erdoğan toplantının sonunda şirket temsilcilerine çok önemli bir güvence veriyor. 'Kendinizi ülkenizde hissedin. Sıkıntılı olduğunuzda ben buradayım' diyor. Bunun üzerine Amerikalı yatırımcılar, 'Başka bir ülkede yabancı yatırımcıya böyle bir ortam hazırlandığını düşünmüyoruz. Biz çok şanslıyız' diye karşılık veriyorlar.

‘İŞ BİRLİĞİMİZ GÜÇLENECEK’ DEMİŞTİ

Erdoğan toplantıda yaptığı açıklamalarda ayrıca, toplantının birbirlerini daha iyi anlamalarına ve birbirlerinin bakış açılarını daha yakından öğrenmeye imkan vereceğini belirtmiş ve "Amerika ile olan stratejik iş birliğimizin tüm iniş çıkışlara rağmen yatırım ve ticaret aracılığıyla daha da güçleneceğine inanıyorum" diye konuşmuştu.