Erdoğan'dan 27 Mayıs salvoları

Erdoğan'dan 27 Mayıs salvoları

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs'ın yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

27 Mayıs'ın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programda konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ve Kılıçdaroğlu'na yönelik suçlamalarda bulundu. Erdoğan, "27 Mayıs'a kadar dozu artırılan kirli siyasetin nedeni askeri darbeye ortam hazırlamaktı. Aynı şimdiki CHP gibi, yaptığı sadece iftira" ifadesini kullandı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski adı Yassıada olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndaki Adnan Menderes Kongre Merkezi'nde "Yassıada Mahkemesi Yargılanıyor" temalı programda konuştu. 27 Mayıs'ın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programdaki konuşmasında idam edilen Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu'yu anan Erdoğan, konuşmasının büyük bölümünü Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) ve Kemal Kılıçdaroğlu'na ayırarak suçlamalarda bulundu. 

'ESER VE HİZMET ÜRETEN SİYASETÇİLER, ACI AKIBETLE TEHDİT EDİLMEKTEDİR'

"Eser ve hizmet üreten siyasetçiler kimi zaman emperyalist, kimi zaman darbeciler, kimi zaman medya aracılığıyla acı akıbetle tehdit edilmektedir" diyen Erdoğan, "Merhum Menderes'in o fotoğrafı siyasetçilere ayar vermek için sürekli gündemde tutulmaktadır. O fotoğraf bizim de önümüze konuldu. İBB Başkanlığımızdan itibaren, millet iradesine çöreklenenlerin tehditlerine maruz kaldık. Sonu Menderes'e benzemesin diyerek aba altından sopa gösteren siyasetçi müsveddelerini gördük. Bunların hiçbirine eyvallah etmedik" dedi.

'BAY KEMAL TANKLARIN ARASINDAN KAÇARAK BAKIRKÖY BELEDİYESİ'NE GİTTİ'

"Kefenimizi giyerek çıktığımız bu yolculukta tehditlere, şantajlara boyun eğmedik. Sizlerle birlikte demokrasimize yönelik tehditleri bozguna uğrattık. 15 Temmuz'da daveti yaptık, 15 dakika daha kalmış olsaydık, bu kardeşini belki bugün burada yoktu. Orada telefonla yaptığımız anonsla on binler Atatürk Havalimanı'na geldi" diyen Erdoğan, sözlerinin devamında Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı ve şöyle devam etti:

"Bay Kemal ise FETÖ'nün düzenlemesiyle tankların arasından kaçarak Bakırköy Belediyesi'ne gitti. Biz milletimizle tarihin en büyük demokrasi zaferlerinden birisine imza attık. CHP'nin başındaki zat milletin şanlı direnişini televizyon karşısında kahve içerek izlerken, biz milletin emanetini korumak için Erol Olçok gibi yol arkadaşlarımızı, Abdullah Tayyip gibi delikanlılarımızı şehit verdik. Darbe gecesinden önce 'Tankın üzerine ilk ben çıkarım' diyen ancak aralarından kaçan CHP'nin başındaki zata rağmen bu ülkeyi FETÖ'cü alçaklara teslim etmedik.

'BAY KEMAL'İN TATLI CANINI KURTARMAK ADINA NE PAZARLIĞI YAPTIĞI ELBET ORTAYA ÇIKACAKTIR'

İşte açıklamalar yapıyor, aynı 15 Temmuz gecesindeki ifadeler. 15 Temmuz gecesi millet can derdindeyken, Bay Kemal'in tatlı canını kurtarmak adına kimlerle ne pazarlığı yaptığı elbet ortaya çıkacaktır. Ortamda seçim yokken, 'Başbakan olacağım' diyenlerin de foyaları dökülecektir. FETÖ'cü hainlerin söylemleriyle 15 Temmuz'u lekelemeye çalışanların yularını kimlerin tuttuğu da ortaya çıkacak."

FİRMALARA TEŞEKKÜR

Sözlerinin devamında Ada'da yapılan çalışmalar için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yüklenici firmaya da teşekkür eder Erdoğan, şunları söyledi:

"Yassıada, Yaslıada ardından da Demokrasi ve Özgürlükler Adası oldu. Burada orta öğretimden üniversitelerimize stajlarını burada çok farklı bir şekilde yapmalarını arzu ediyoruz. Yaslıadayı iki sene önce Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirerek yeni bir hüviyete ve görünüme kavuşturduk. Bu süreç içerisinde TOBB ve yüklenici firmaya teşekkür ediyorum. Adeta 60 yıl boyunca yas tutan bu adayı, milletimizin darbecilere karşı zaferi haline dönüştürdük. 62 sene önce hukuk katliamlarının işlendiği bu adada Türkiye'yi adalette ileriye taşıyan etkinlikler düzenleniyor. Çanakkale Şehitliğimiz gibi evlatlarımızın tarih ve demokrasi şuuru kazandığı yer haline getireceğiz."

'28 ŞUBAT'IN FATURASI KİMİ HESAPLAMALARA GÖRE 400 MİLYAR DOLARI BULMUŞTUR'

"Vesayet girişimleriyle demokrasimiz kesintiye uğramıştır. Türkiye'yi siyasi, ekonomik, diplomatik bakımdan zarar veren her hadise ülkemizin kaynaklarının yok olmasına yol açmıştır. Bizimle aynı şartlarla kalkınma hamlesine başlayan ülkeler kısa sürede büyük mesafeler alırken, Türkiye bu yarışta gerilere düşmüştür. Biri Güney Kore'dir" ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Örneğin 1960 darbesi ülkemizi IMF'e, 71 muhtırası da un, şeker, yağ kuyruklarına mahkum etmişti. 80 darbesi enerji atılımına darbe vurmuştur. 28 Şubat'ın faturası kimi hesaplamalara göre 400 milyar doları bulmaktadır. Bankaların battığı, kamu kaynaklarının hortumlandığı 2001 krizi 28 Şubat'ın en acı sonuçlarından olmuştur. On milyonlarca insanımız bir gecede fakirleşmiştir. Darbelerin asıl tahribatı adalet sistemimizde ve siyasete güvende yaşanmıştır. Darbecilerin karşısında selam duran hukuksuz kararlara imza atan yargı milletimizin nazarında en büyük zararı kendi itibarına vermiştir. Yargımız, bu itibar kaybını 15 Temmuz gecesi sergilediği destansı duruşla telafi edebilmiştir."

'3 GÜNLÜK ÇIKARLARI İÇİN DARBE ÇIĞIRTKANLIĞI YAPANLAR, EN AZ CUNTACILAR KADAR DARBEYE ORTAK OLMUŞTUR'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun dile getirdiği, Erdoğan ve ailesinin yurt dışına kaçmaya hazırlandığı, bu kapsamda TÜRGEV ve Ensar Vakfı aracılığıyla ABD'ye para transferi yaptığı iddiasına ilişkin de konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bay Kemal'in geçen akşam söylediğinden farkı var mı? Man Adası'ndan 150 bin lira ceza. Ardından şimdi bir 100 bin lira daha. Ben de dedim ki bu 250 bini TÜRGEV ve Ensar'a verelim. Hiç olmazsa Bay Kemal'in birkaç kuruşu da nasip olsun. 3 günlük çıkarları için darbe çığırtkanlığı yapan kimi siyasetçiler, en az cuntacılar kadar darbeye ortak olmuştur. İktidara giden yolu darbecilere koltuk değnekliği yapmakta görmüşlerdir. Menderes ve arkadaşlarına milletimizin gösterdiği teveccüh hazmedilememiştir. Türkiye, 1950 seçimleriyle hizmetle, eserle, yatırımlarla tanışmıştır. Camilere vurulan kilit Menderes'le kırıldı. İmam hatip okulları onunla açıldı. Allahu Ekber ilk kez onun zamanında duyuldu. Milletimiz uzun seneler sonra Menderes ve arkadaşlarında kendisini buldu.

'ANADOLU İNSANI ÖZGÜRLÜĞÜ İLK DEFA MENDERES İLE TENEFFÜS ETTİ'

Tek parti faşizminin baskı günlerinin ardından Anadolu insanı özgürlüğü ilk defa Menderes ile teneffüs etti. Anadolu'yu elektrikle, yollarla, traktörle buluşturan merhum Menderes ve arkadaşları olmuştur. Menderes sadece millete hizmetleriyle değil, dürüstlüğüyle, çalışkanlığıyla, nezaketiyle de gönülleri fethetmiştir.

'27 MAYIS'A KADAR DOZU ARTIRILAN KİRLİ SİYASETİN NEDENİ ASKERİ DARBEYE ORTAM HAZIRLAMAKTI, AYNI ŞİMDİKİ CHP GİBİ'

1954 ve 1957'de yapılan genel seçimler Demokrat Parti'nin kesin zaferiyle sonuçlandı. Bu sürecin tek mutsuzu ülkeyi kendi tapulu mülkü gibi gören faşist CHP zihniyetidir. İktidara giden yolu sandık dışında aramaya başladı. 27 Mayıs'a kadar dozu artırılan kirli siyasetin nedeni askeri darbeye ortam hazırlamaktı. Aynı şimdiki CHP gibi, yaptığı sadece iftira. Yüzlerce deli saçması iddia darbeciler tarafından hazırlanmış, CHP tarafından yayılmıştır. Dönemin CHP Genel Başkanı devleti işlemez hale getirmeye çalışmıştır.

'CHP, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN MERCİ BULDUĞU BİR PROVOKASYON ÜSSÜNE DÖNMÜŞTÜR'

Bu siyaset tarzı 62 yıla rağmen halen sürdürülmektedir. 27 Mayıs arifesinde olduğu gibi CHP yalanın, kışkırtmanın merkezi konumundadır. Eser ve hizmet üretemeyenler bugün de yıllan dilleriyle siyaseti zehirlemenin çabası içindeler. CHP siyasi ahlak yoksunlarının cirit attığı, terör örgütlerinin merci bulduğu bir provokasyon üssüne dönmüştür. Kavga siyaseti 27 Mayıs öncesi uyguladıkları siyaset tarzının yeni sürümüdür. Yeniden sahnelenmesine izin vermeyeceğiz.

'BU MİLLETE HİZMET EDENLERİN KILINA KİMSE DOKUNAMAZ'

İktidar serabı gören kifayetsizlere sesleniyorum, demokrasimize pusu kurmaya niyetlenen sırtlanlara, dikta heveslilerine sesleniyorum; Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Türkiye egemenliğin bilakaydüşart millete ait olduğu büyük bir devlettir. Türkiye ekonomisiyle, dış politikasıyla, ufkuyla, tarihiyle, 85 milyon insanıyla güçlü bir devlettir. Milletin çelikten iradesine kimse zincir vuramaz. Demokrasinin altını kimse oyamaz. Bu millete hizmet edenlerin kılına kimse dokunamaz. Sandık dışında yol arayanlar şimdiden 2023 seçimlerine gölge düşürmeye çalışanlar akıllarını başına toplamalıdır.

'CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİYLE TÜRKİYE'Yİ KAOS SÜRÜKLEME HEVESLERİ KALDIRILMIŞTIR'

Ülkemizin istikrarsızlık bataklığına sürüklenmesine göz yummayız. Terör örgütlerine ülkeyi teslim edecek hiçbir pazarlığa sessiz kalmayız. 27 Mayısvari acıları da, güvensizliği de, mandacılık heveslerini de bir daha yaşatmayacağız. Gazete manşetleriyle siyasete ayar verildiği günler geride kalmıştır. Yok 6'lı yok 7'li masaymış. Bu masalar sizin için bir hayat göstergesi olmayacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle Türkiye'yi kaosa sürükleme hevesleri kaldırılmıştır.

'SİZİNE DEĞİL İPLERİNİZİ TUTAN EFENDİLERİNİZLE MÜCADELE EDİYORUZ'

Irak'ın kuzeyinde, Barış Pınarı'nda sınırımızın 30 km güneyinde terörle mücadelemizi sürdürüyoruz. Aynen devam edeceğiz. Biz, sessiz çoğunluğun sesi olacağı dedik ve olduk. Aklınızı başınıza alın. Biz sizinle değil, sizin iplerinizi elinizde tutan efendilerinizle mücadele ediyoruz."