'Erdoğan, YSK’ya HDP adaylarının reddedilmesi için baskı yapıyor!'

Oluç, yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada "İktidarın elinde tuttuğu, büyükşehirler ve şehirler konusunda eğer muhalefet güçleri önemli bir sonuç alırsa, Türkiye demokrasisine olumlu katkılar sağlayacaktır." yorumunda bulundu.21-10-2018 22:45

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında, Diyarbakır İl Binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, MYK toplantısı ve dün Diyarbakır’da yapılan 'Yerel Yönetim Çalıştayı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Çalıştayda birçok il ve bölgedeki değerlendirmelerin sonuçlarını ele aldıklarını dile getiren Oluç, 1978’den bugüne kadar yerel yönetimler konusundaki deneyimleri, eksik ve yanlışları ele aldıklarını dile getirdi. Çalıştayda önümüzdeki döneme ilişkin taslak metinleri de tartıştıklarını kaydeden Oluç, çalıştayın taslağını da önümüzdeki hafta kamuoyu ile paylaşacaklarını ve taslağın da “Yerel Demokrasi Sözleşmesi”nin ilk taslak tartışması olacağını ifade etti. Yerel demokrasiyi güçlendiren bir politika izlediklerini kaydeden Oluç, “Bu yerel seçim çalışmalarını bu anlayışla sürdüreceğiz. Tüm Türkiye’de bu anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz” dedi.

‘HALK YERELİNE SAHİP ÇIKACAK’

Belediyelere atanan kayyum politikalarını da ele aldıklarını belirten Oluç, “Yaklaşık 2 yıldan fazladır sürdürülen kayyum politikalarıyla halkın iradesi yok edildi. Bu kayyum politikalarına karşı tavrımız nettir. Kayyum atanan tüm belediyeleri kazanacağız. Halk, iradesini net bir şekilde ortaya koyacaktır” diye konuştu. Yerel seçimlerde, kayyum atanan belediyeler ile 2014 yerel seçimlerinde kazanamadıkları belediyeleri kazanacaklarını aktaran Oluç, “Bu çok önemli bir hedeftir. Kayyumlar, Kürt halkı tarafından asla benimsenmedi. Halk, kendi yereline, ilçesini, köyüne ve şehrine sahip çıkacaktır” şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN YSK’YA BASKI YAPIYOR’

AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçim çalışmalarının startını verdiklerini belirten Oluç, yerel seçim çalışmalarını da HDP’yi hedefe alarak yaptıklarını kaydetti. Erdoğan’ın “kayyum atarız” sözlerini hatırlatan Oluç, “Bu açıklama, AKP ve Erdoğan’ın bölgede kaybetmişliğinin ilanıdır. Erdoğan, HDP’nin adaylarının ret edilmesi için YSK’ya baskı yapıyor” diye konuştu.

‘HİLENİN İLANIDIR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından görevden alınan 259 muhtarı da hatırlatan Oluç, “Muhtarlık seçimleri, toplumdaki doğrudan demokrasinin en net biçimidir. Halkın iradesi tanınmıyor. HDP’nin en yüksek oy aldığı yerlerin muhtarlarını aldılar. Tamamen hukuk dışı ve keyfidir. Soylu eliyle bu iktidar ‘köyden ve mahalleden en temel seçimlerde bile seçim hilelerini yapacağız’ demiştir. İktidar bunu demiştir. Seçim hilelerinin yapılacağının ilanıdır” şeklinde konuştu.

Bütün siyasi operasyonlara rağmen üyeleri, örgütleri ve seçmenleriyle birlikte kararlı bir şekilde seçimlere hazırlandıkları aktaran Oluç, “Hangi baskıyı yaparsa yapsın bu çalışmalardan vazgeçmeyeceğiz. Mutlaka ve mutlaka halkın siyasi iradesi sandığa yansıyacaktır ve bunu da tüm dünya görecektir” ifadelerini kullandı.

‘BU NOKTAYA AKP-MHP KOALİSYONU GETİRDİ’

AKP-MHP ittifakının Türkiye’yi vahim bir noktaya getirdiğini belirten Oluç, “Her gün eleştiriyoruz, ancak daha fazlasını yapmak gerekir. Havalimanı işçileri, artık bu işin doruk noktası oldu. Havaalanında bir işçinin cesedine rastlandı. Orada toprak altına gömülmüş başka cesetler olabilir. Burası, vahşet sahasına dönüşmüş. İşçinin kimliği ne bakan, ne de şirket tarafından hala açıklanmamıştır. Bizi bu duruma AKP ve MHP koalisyonu getirdi. Bu iktidar koalisyonuna halk cevabını verecektir” ifadesinde bulundu.

İTTİFAK AÇIKLAMASI

Bir gazetecinin CHP ile ittifak yapıp yapmayacaklarına ilişkin sorduğu soruya Oluç, “İktidarın elinde tuttuğu, büyükşehirler ve şehirler konusunda eğer muhalefet güçleri önemli bir sonuç alırsa, Türkiye demokrasisine olumlu katkılar sağlayacaktır. Yerellerde o şekilde sürecek. Demokrasinin, hukukun en geniş güçler ile olumlu olacağını düşünüyoruz. Resmi bir toplantı ve görüşme yoktur şu ana kadar” dedi. (MA)