Erdoğan 'YouTube, Netflix ve Twitter'ı kaldıracağız' dedi, EGM 7/24 takibe başladı

EGM, sosyal medya ortamında 7/24 siber devriye faaliyetleri yürütüldüğünü açıkladı.02-07-2020 18:57

Dislike'ların efendisi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın YouTube, Netflix ve Twitter'ın tamamen kaldırılmasını Meclis'e getireceklerini söylemesinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) sosyal medya ortamında 7/24 siber devriye faaliyetleri yürütüldüğünü açıkladı.

EGM tarafından yapılan yazılı açıklamada “Sosyal medyada ya da internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstererek, gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan içerikler hassasiyetle takip ediliyor” denildi.

Açıklamada, sosyal medya ortamında 7/24 esasına göre siber devriye faaliyetleri yürütüldüğünü belirtilerek, bu faaliyetler kapsamında ‘5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’ çerçevesinde Atatürk’e yönelik hakaret suçları ile TCK 299 maddesi gereğince ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlarının resen takip edildiği söylendi.

Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bakan, milletvekili ya da benzer siyasi kişiliklere yönelik olarak işlenen hakaret suçları takibi şikayete bağlı suçlar kapsamında değerlendirildiğinden ancak kişilerin şikayeti üzerine adli makamların talep ve talimatları doğrultusunda işlemler yapılmaktadır. Ayrıca sosyal medya üzerinde ya da internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstermek suretiyle gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan ya da takibi şikayete bağlı olmakla birlikte toplumda infial uyandıran içerikler hassasiyetle takip edilmekte, bu hususlarda adli süreçlere delil olacak nitelikte çalışmalar yapılmaktadır.”