Erdoğan: Yav Türkiye'de bir defa kriz yok

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada önce Türkiye'deki ekonomik krizin beraberinde birçok fırsatı da getireceğini iddia etti, sonra da "Yav Türkiye'de bir defa kriz yok" dedi. AKP'nin anlaştığı danışmanlık şirketi McKinsey hakkında ise "bakanlara bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız dedim" dedi.06-10-2018 13:16

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin Kızılcahamam Kampı’nda istişare toplantısında konuştu. Erdoğan, AKP iktidarının ülkeyi sürüklediği ekonomik kriz ile ilgili de konuşarak, “İçinde bulunduğumuz durumu sadece ekonomik sebeplerle izah etmek mümkün değildir. Asla sorumluluktan kaçmaya çalışmıyoruz, yaptığımız sadece bir durum tespitidir. Eksiklerimiz, sıkıntılarımız, çözmemiz gereken sorunlarımız yok mu, elbette var. Seçimden sonra da kolları sıvamış, reformlar için çalışmalara başlamıştık. Öyle bir orantısızlık var ki, işin altında başka şeyler aramak zorunda oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

'HER KRİZ BERABERİNDE BİRÇOK FIRSATI GETİRİR'

“Şu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız. Her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Bu krizin üstesinden gelmek için, köklü değişimleri kısa sürede hayata geçirdik. Unutmayın bizler, ilk göreve geldiğimizde ülkemizin hali ekonomik olarak neydi? O krizlerden aldığımız ülkeyi çok kısa sürede nereye getirdiğimizi unutmayın! Biz bu konuda bu işin sıkıntılarını hastalığını da, tedavi yollarını da biliyoruz.”

'YAV TÜRKİYE'DE BİR DEFA KRİZ YOK'

“Kriz diyor. Yav Türkiye’de bir defa kriz yok. Ekonomiyi öğren. Türkiye’de ekonomiyle ilgili bir manipülasyon var, manipülatif hareketler var. Güya ziyaret ettiğimiz ülkelere para vermeleri için yalvarıyormuşuz. Ne kadar zavallısın. Biz yatırımcılara davet yapıyoruz. Biz kimseye gidip para istemedik istemiyoruz. Kim kime yalvarıp yakardığı için para verir. Yolu yordamı, usülü bellidir. Biz ülkemizin potansiyelini, gücünü anlatıyoruz.”

CAN DÜNDAR HAKKINDA DA KONUŞTU

"5 yıl 10 aya mahkum olan bir sözde gazeteci vardı ya. Almanya'da da rahat durmadı. Orada da kendisine sahip çıkacak olanları, sözde siyasetçileri buldu. Biz de gelince haber gönderdik, dedik ki, böyle böyle. Orada bulunacaksa biz müşterek bir basın toplantısı yapamayız. Siz kalkar onunla yaparsınız, biz onun olmadığı bir basın toplantısını yaparız. Benim ülkemden 5 yıl 10 aya mahkum olmuş bir sözde gazeteciyi barındırıyorsanız bunun stratejik ortaklığa, ortaklığa yakışan yanı yoktur. Aynı durum size olsa, bize kaçmış olsa, elinden tutup size teslim ederiz. Maalesef ülkemize ihanet edenleri bu ülkelerden istiyoruz 50 dereden 50 türlü su getirtiyorlar. Bu bütün Batı ülkelerinde böyle."

''FİKRİ DANIŞMANLIK HİZMETİ ALMAYACAKSINIZ' DEDİM'

Erdoğan, Türkiye'nin McKinsey Danışmanlık Şirketi'nden danışmanlık alması ile ilgili; "Bir danışmanlık firması üzerinden sorduğu sorularla güya bizi köşeye sıkıştırmak istiyor. Geçen bütün bakan arkadaşlarıma söyledim, bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz. Bu zata değil ama ola ki onun hezeyanlarıyla kafası karışmış olan varsa, Türkiye bir dönem sadece ekonomisini değil her şeyini Amerika'ya teslim etmiştir. Osmanlı'nın son dönemlerinde ve cumhuriyetin ilk yıllarında çok isabetli bir tercihle Türkiye kendi sanayiini ve savunma altyapısını geliştirme konusunda önemli adımlar atmıştır" dedi.

BAHÇELİ 'DENETİM ŞİRKETİ İLE ANLAŞMAK NİYE YANLIŞ OLSUN Kİ' DEMİŞTİ

Erdoğan'ın McKinsey ile ilgili, "Geçen bütün bakan arkadaşlarıma söyledim, bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz" ifadelerini kullanması, Bahçeli'nin McKinsey ile ilgili tartışmalara ilişkin görüşlerini gündeme getirdi. Bahçeli, McKinsey ile ilgili, "Türkiye’ye yabancı yatırım çekilsin isteniyorsa, küresel ekonomik saldırının toz bulutunun dağıtılması arzulanıyorsa, gerek ve ihtiyaç duyulan konularda icra yetkisi, kredi verme durumu, dayatma ve şantaj planı olmayan bir denetim şirketiyle anlaşmak niye yanlış olsun ki?" ifadelerini kullanmıştı.