Erdoğan YAŞ kararlarını onayladı: Aksakallı ve Temel kadrosuzluktan emekli edildi

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını onayladı. Karara göre 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi23-07-2020 17:14

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 45 dakika süren Yüksek Askeri Şura'nın kararlarını onayladı. Karara göre TSK'nın komuta kademesinde bir değişiklik olmazken, 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi.

Kararla birlikte, 30 general ve amiral kadrosuzluktan emekli edildi. Emekliliğe sevk edilenler arasında Orgeneral İsmail Metin Temel ve Fırat Kalkanı Harekatı'nı yürüten 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı da yer aldı.

35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı. YAŞ kararlarına göre, 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 226 olan general/amiral sayısı 30 Ağustos itibarıyla 247 olacak.

YAŞ kararları kapsamında 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı.