Erdoğan: Yargımızın bağımsız ve tarafsız duruşunu her geçen yıl güçlendirdiğini görüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yargımızın artık kendisinden beklenen bağımsız ve tarafsız duruşunu her geçen yıl güçlendirdiğini görüyoruz" dedi.06-09-2021 20:05

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıkalamalarda bulundu. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

"Gençlerimizle birlikte her bakımdan daha güzel, daha temiz, daha estetik ve yaşanabilir şehirler inşa etmeyi sürdüreceğiz. Olimpiyatlarda Türkiye toplamda 23 madalya kazanarak tarihinin en büyük başarısını elde etmiştir. Bu daha büyük zaferlerin yolunu açmıştır. Türkiye'nin savunma sanayisindeki önemli dönüm noktasından biri olan Akıncı'nın ordumuza teslim törenine yaptık"

 "Ülkemizi savunma sanayinde en üst lige çıkarmakta karalıyız. Akıncı sayesinde bu teknolojiyi üretebilen üç ülkeden biri haline geldik. Ay-Yıldız projesiyle ordumuz tek çatı altından yönetilecek. Projeyle dünyanın en modern savunma merkezlerinden birine sahip olacağız"

"Bu sene adli yılı inşası tamamlanan yeni Yargıtay binamızda açtık. Yargıtay 6 farklı yere dağılmış binalarıyla hizmet vermeye çalışan bir kurum haline gelmişti. İnşa ettiğimiz 10 bloklu yeni Yargıtay binasının burada görev yapan hakim ve savcılarımızın hizmet kalitesini de artıracağına inanıyorum. Yargımızın artık kendisinden beklediği bağımsız ve tarafsız duruşunu her geçen yıl güçlendirdiğini görüyoruz. 

Milli Eğitim Bakanlığı'mızın 20 bin öğretmen atama törenini 3 Eylül'de icra ettik. Ataması yapılan öğretmenlerimizin her birini tebrik ediyorum. Bu törenin hemen ardından da yangın ve sel afetlerinde maruz kalan illerimizden Rize'ye hareket ettik. İlk olarak Avrupa'dan gelip Rize-Mardin hattındaki İyidere İkizdere ve Hurmalı Tünellerini hizmete açtık. Cumartesi de Rize için Salarha töreninin açılışı ile merkezdeki kentsel dönüşüm projesinin temel atma töreninde hemşerilerimizle bir araya geldik"

"Kastamonu, Sinop ve Bartın'da çok ciddi can kayıplarına ve yıkımlara yol açan sel felaketinin izlerini silme çabaları sürüyor. Hayatını kaybeden 82 vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Halen kayıp olan 15 vatandaşımızı arama çalışmaları devam ediyor. Kastamonu ve Sinop'taki durum eşi benzeri görülmemiş, böyle bir afeti manzarayı yaşadık. Bozkurt'ta ilçeye normalde bir yılda yağan yağış sadece iki günde düştü. Bu olağanüstü durum yüksekliği 5 metreyi bulan sel baskınlarına neden oldu. Bozkurt'ta yüksekliği 4,5-7 metre arası olan bir yığın kaldı. Tüm kurumlarımızın imkanlarını seferber ettik. 10 binin üzerinde personel ve ihtiyaç duyulan araç gereçle adeta çıkarma yaptık. 1345 afetzedeyi helikopterlerle, 501 afetzedeyi botlarla tahrip ettik. Avrupa ülkelerinde yaşanan sel felaketlerinin ardından aylarda kaldırılamayan atıkları birkaç. hafta içinde temizledik. Altyapıyı bir haftaya kalmadan ayağa kaldırdık. Vatandaşlarımızın çoğunun eski haline dönebileceğine inanmadığı sokakları, caddeler, tekrar yaşanır hale getirdik. Sadece Bozkurt ilçemizden çıkarılan rüsubat miktarı 20 bin kamyonu geçmişti. İçişleri Bakanımız, Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, afet bölgesine adeta kamp kurmuştur. Kapalı yolların önemli bir bölümü tamir edilerek veya servis hatları kurularak ulaşıma açılmıştır. Su ve elektrik altyapısı neredeyse tamamen çalışır hale getirilmiştir. Tamamlanan tespitlere göre bu üç ilde vatandaşlarımızın 509 milyon liralık zararı ortaya çıkmıştır. Bugüne kadar 287 milyon ödenek aktarılmıştır. Son afetler için düzenlenen yardım kampanyasında toplanan miktar da 345 milyon lirayı bulmuştur. Selde ürünü, mahsülü veya araç-gereci zarar gören çiftçilerimizin tamamı 3 bin 800 civarındadır. Bu felaketin izlerini silmekte kararlıyız.

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği hızlı, etkin, yapıcı yönetimin avantajları afet dönemlerinde çok daha iyi görülmüştür. Hasar tespitleri süratle yapılarak hemen proje ve inşa safhalarına geçilmiştir. Hatta sokak hayvanlarına kadar felaket bölgesindeki tüm canlıların ihtiyaçları düşünülmüş, gereken mekanizmalar kurulmuştur.