Erdoğan ve Putin görüştü: 'Ateşkes için çağrı yapılacak'

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin bugün iki kritik görüşme gerçekleştirdi. Gündemde ABD-İran gerilimi, Libya ve Suriye vardı.08-01-2020 18:40

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in bugün yaptığı görüşmelerde ABD-İran gerilimi ile Libya ve Suriye konuları ele alındı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün iki defa baş başa görüştü. Erdoğan ile Putin'in ilk görüşmesinde Suriye, Irak ve Libya’daki durum masaya yatırıldı. Erdoğan ve Putin, görüşmenin sona ermesinin ardından TürkAkım Projesi'nin açılış törenine geçti.

Açılışta yaptığı açıklamada, 'Doğu Akdeniz'de ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin hayata geçme şansı yoktur' diyen Erdoğan; İran'ın, ABD'nin Irak'taki iki üssünü vurmasıyla ilgili de konuştu. Erdoğan 'savaş tamtamlarının çaldığı bu kritik süreçte diplomasiyi kullanarak gerilimi düşürmeye çalışıyoruz' dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından başlıkları şu şekilde:

- "81 ilimizin tamamına doğalgazı iletmiş bulunuyoruz. Rusya ise doğalgaz tedarikçilerin başında geliyor. 400 metreküp doğalgaz çıkarı sağladık. Enerji alanındaki sınavımız başarıyla atlatılmıştır."

- "Doğu Akdeniz'de ülkemizin dışlandığı hiçbir projenin hayata geçme şansı yoktur. Akdeniz'deki en uzun kıyı şeridine hakim Türkiye'nin elbette ki her türlü hakkı vardır. Gelin Akdeniz'i işbirliği yerine dönüştürelim."

- "Müttefikimiz ABD ve komşumuz İran arasındaki gerilim sınıra ulaştı. Vesayet savaşının haline gelmesini istemiyoruz. Komşumuz Irak'taki insanlarının güvenliği de bizim vatandaşlarımız kadar önemlidir. Irak'ın toprak bütünlüğü için büyük çaba harcadık. Irak'a her türlü destek verdik. Savaş tamtamlarının çaldığı bu kritik süreçte diplomasiyi kullanarak gerilimi düşürmeye çalışıyoruz. Bölgemiz zaten bitap düştü."

- "Tüm taraflarla görüşüyoruz. Bölgesel olarak sancılı dönemden geçiyoruz. Bölgemizin kan ve gözyaşına boğulmasına izin vermeyeceğiz."

PUTİN: ORTAKLIĞIN GÖSTERGESİ

Putin ise TürkAkım’ı projesini “Rusya-Türkiye stratejik ortaklığının göstergesi” olarak yorumladı.

İKİNCİ GÖRÜŞME

Törenin ardından Erdoğan ve Putin bir kez daha ikili görüşmeye geçti. Bu görüşme de yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşmede Dışişleri ve Savunma Bakanları da hazır bulundu.

'ATEŞKES ÇAĞRISI YAPILACAK'

Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Sergey Lavrov, kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, "İkili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konularda ele alındı. İdlib ateşkes başta olmak üzere Suriye işbirliği ABD-İran gerilimi azaltılması ve neler yapabiliriz, Irak ve nihayetinde Libya ile ilgili görüş alışverişinde bulundular. Libya’da ateşkes sağlanması konusunda Rus ortaklarımızla çalışıyoruz. Daha önce heyetimiz Moskova’ya giderek, karşıtlarla görüşmeler yaptılar. Libya’da ateşkesle ilgili Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, 12 Ocak gece yarısı 00.00 Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gecede Libya’da ateşkesin sağlanması için çağrıda bulunacak. Ateşkesin sağlanması kalıcı barışın olması için Rusya ile hem de Libya’daki tüm taraflarla çalışmaları sürdüreceğiz. Bu çalışmalar Berlin sürecinin başarılı olması ve Libya’ya barış ve huzur gelmesi için katkı sağlayacaktır" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu’nun ardından konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da "Bugün hep birlikte izlediğimiz TürkAkım projesi açılış merasimi dışında devlet başkanlarımız arasında ikili görüşme gerçekleştirilmiştir. Ortaklaşa kabul ettiğimiz mutabakat metninde, Devlet başkanlarımız çok yönlü ikili işbirliğimizin devamını ve pekiştirilmesi için her adıma hazır olduklarını beyan ettiler. Basra körfezinde oluşmuş gerginlik, ki gerginliğin temel sebebi ABD’nin uygulamış olduğu orantısız ve haksız güç kullanımı bunun neticesinde Irak topraklarında Süleymani’nin ölümüdür. Son günlerde tırmanış gösteren bu gerginlik ile alakalı olarak devlet başkanlarımız barışçıl yoldan hızlı şekilde tüm mevcut sorunlara çözüm bulunması için mutabakat sağlamışlar. Suriye konusuna gelince başkanımız Suriye’deki çözümün bulunması, ateşkesin sağlanması, Astana Sürecinde ilerleyen hususları hayata geçirilmesi noktasında ortak çalışmayı devam ettireceğiz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda Libya konusunda da bir yol haritası çizilmiş oldu. Hem Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin hem de Erdoğan Libya’daki ihtilafın tüm taraflarına çağrıda bulunarak koşulsuz ateşkesin Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan 00.00’da uygulanması için çağrı yapılmıştır. Libya sorunun çözümünde Berlin sürecinin devam ettirilmesinin önüme vurgulanmıştır. Libya sorunu ile çözüm yolların devam ettirilmesi için hem savunma bakanları, hem Dışişleri bakanlarına temasların devamı için gerekli talimatlar verilmiştir" diye konuştu.