Erdoğan ve Putin görüştü

Erdoğan ve Putin görüştü

Soçi’de gerçekleşen görüşme 4 saat sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi. Ticari, ekonomik ve siyasi anlara ilişkin konuşulan toplantıda, “doğalgaz için kısmi ödeme” konusunda anlaşıldığı aktarıldı.

Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti kapsamında gittiği Rusya’nın Soçi kentinde Rus Devlet Başkanı Putin ile görüştü. En son İran’ın başkenti Tahran’da bir araya gelen iki liderin ticaret, ekonomi ve enerji alanları başta olmak üzere “birbirlerinden beklentilerine” dair konuştuğu aktarıldı.

Zirve’nin sona ermesiyle birlikte ortak bildiri yayınlandı, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da görüşmenin içeriğine dair bir açıklama yaptı.

ORTAK BİLDİRİ YAYINLADI

Tarafların ortak yayınladığı bildiride öne çıkanlar şöyle:

“İki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, mevcut bölgesel ve küresel tüm sınamalara rağmen, karşılıklı saygı ve mütekabil çıkarların tanınması temelinde ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olarak iletilmesi yönündeki ortak iradelerini teyit etmişlerdir.

İŞBİRLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ..

Bu anlayış çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular üzerinde kapsamlı istişarelerde bulunan liderler; iki ülke arasındaki ticaret hacminin tespit edilen hedefler doğrultusunda ve dengeli bir temel artırılması; ekonomi ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, finans, turizm ve inşaat gibi sektörlerde uzun süredir iki ülke gündeminde bulunan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde mutabık kalınmıştır.

BÖLGESEL KONULAR

Bölgesel konular bağlamında, liderler, Türkiye ile Rusya arasında var olan samimi, açık sözlü ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve uluslararası istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişlerdir.

İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki ülke arasındaki yapıcı ilişkilerin rol oynadığını teyit etmişlerdir.

İki lider, Rusya'nın tahıl, gübre ve gübre üretimi için gerekli hammaddenin kesintisiz ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna uygun şekilde tam olarak uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

TERÖRLE MÜCADELEDE DAYANIŞMA

Suriye'deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede liderler, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye'nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarına teyit etmişlerdir.

LİBYA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VE ULUSAL BİRLİĞİ

İki lider, Libya'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir.

Liderler, Türkiye-Rusya Yüksek Düzeli İş Birliği Konseyi'nin müteakip toplantısının Türkiye'de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır.”

NOVAK: GAZ TEDARİKİ GÖRÜŞÜLDÜ

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da Rus basınına yaptığı açıklamada görüşmeye dair bilgi verdi. Novak, "Putin ve Erdoğan, Türkiye'ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştılar" ifadelerini kullandı.