Erdoğan ve Demet Akalın hakkında soruşturma çağrısı

CHP'li vekil Mahmut Tanal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Demet Akalın ve Erdoğan hakkında soruşturma açılması için savcıları göreve davet etti.16-08-2019 00:01

İleri Haber

Şarkıcı Demet Akalın’ın İstanbul – İzmir yoluna ilişkin yaptığı paylaşımla ilgili CHP Milletvekili Mahmut Tanal savcıları göreve çağırdı.

Şarkıcı Demet Akalın, açılışını AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ve geçiş ücretinin 256 TL olduğu İstanbul-İzmir otoyolundan geçmişti. Akalın, İstanbul-İzmir otoyolundan geçerken "2 saatte dünya yol geldik. Pahalı deniyor ama İtalya'da otobanlar adım başı para" demişti. Erdoğan ise İstanbul-İzmir otoyoluna övgüler yağdıran Demet Akalın'ı arayarak paylaşımı için teşekkür etti.

‘DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALI, ERDOĞAN ÖZÜR DİLEMELİ’

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise bu konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. Savcıları göreve davet eden Tanal, şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul/İzmir arasındaki mesafe, trafik kurallarındaki hız sınırı ihlal edilmeden 2 saate bitirilemez.

1- Bu iddiada bulunan Demet Akalın hakkında kanunu ihlal ettiği için derhal soruşturma açılmalı

2- Cumhurbaşkanı suç ve suçluyu övdüğü için özür dilemeli.

‘YOLCULUĞU 2 SAATTE NASIL TAMAMLIYOR?’

Sanatçı Demet Akalın, yeni açılan paralı İstanbul-İzmir Otoyolu’nda yolculuğunu 2 saatte tamamladığını söylüyor, fotoğraf paylaşıp iktidarı övüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Akalın’ı telefonla arayıp teşekkür ediyor. Gelelim herkesin atladığı ayrıntıya;

Açılışı yapılan İstanbul-İzmir Otoyolu, 426 kilometre. Otomobillerin otoyollardaki hız sınırı 120 kilometre. Sabit 120 km hızla hareket edilse bile yolculuk 3 saat 33 dakika sürer. Peki nasıl oluyor da Demet Akalın yolculuğunu 2 saatte tamamlıyor?

‘SAVCILARI GÖREVE DAVET EDİYORUM’

Demet Akalın, açıkça Karayolları Yönetmeliği’nin hız kurallarını düzenleyen 100. maddesini ihlal etmiş oluyor. Trafik kurallarını ihlal eden, kanunu dinlemeyen Demet Akalın için Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyorum.

‘CUMHURBAŞKANINA DA SORUŞTURMA AÇILMALI’

Trafik kurallarını ihlal eden, kanunu dinlemeyen birisine, Cumhurbaşkanı da nasıl oluyor telefonla arayıp teşekkür eder? Cumhurbaşkanı hakkında da suç ve suçluyu övmekten soruşturma açılması gerekiyor.”