'Erdoğan, Türkiye'deki tutuklular için Merkel'e takas teklif etti'

Der Spiegel'den Matthias Gebauer ve Christoph Schult'un haberine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına karşılık olarak, Almanya'da bulunan ve darbe girişimine karışmakla suçlanan kişilerin iadesini istedi.02-12-2017 16:38

Çeviri: Özer Erdin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Der Spiegel’in ulaşmış olduğu bir bilgiye göre, resmi olarak bildirilmemiş gizli bir görüşme esnasında Alman Hükümeti’ne tutukluların takas edilmesi hakkında teklif sundu. Erdoğan, aralarında Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in de bulunduğu Türkiye’de tutuklu olan Alman gazetecilere karşılık Almanya’ya kaçmış, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile suçlanan Türk subaylarının iadesini istedi.

'MAFYATİK İLİŞKİLERİ ANDIRAN TEKLİF'

Devletlerarası ilişkilerden çok mafyatik ilişkileri andıran bu teklifin ilk kez Başbakan Merkel’in onayı dâhilinde gerçekleşen Erdoğan-Gerhard Schröder görüşmesi esnasında yapıldığı açıklandı. Edinilen bilgiye göre eski Başbakan Schröder bu teklifi kesin olarak ret etti. Böylece ortaya çıkan bu haber sayesinde Erdoğan’ın bir kez daha Türkiye’de tutuklu olan Almanları pazarlık konusu edilebilecek rehineler olarak gördüğü anlaşılmış oldu. Türk subaylarının Almanya’ya ilticaları ise otokratik Erdoğan’ı aylardan beri öfkelendiren bir olay. Ancak Fedaral Almanya yasalarına göre böyle bir takasa dayanan anlaşmanın yapılabilmesi hukuken mümkün değil.

SOL PARTİ'DEN ELEŞTİRİ

Öte yandan Başbakanlık Dairesi Bakanı Peter Altmaier’in de önceki aylarda Türkiye’de tutuklu olan Peter Steudtner’in serbest bırakılması için İstanbul’a gitmiş olduğu edinilen bilgiler arasında. Böyle bir ziyareti parlamentoya bildirmeyen Merkel Hükümeti, Sol Parti tarafından sert bir biçimde eleştirildi. Hükümet ise Türkiye’ye böyle bir ziyaretin yapılmadığını açıkladı. Bu açıklamadan tatmin olmayan Sol Parti, Alman yetkililerin kimsenin haberi olmaksızın otokrat Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gitmiş olmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.