'Erdoğan tepkiden çekindi, AA'ya istifa haberini yaptırmadı'

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili yankılar sürüyor. Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde dikkat çekici bir yazıya imza attı.11-11-2020 12:29

İleri Haber

Gazeteci Deniz Zeyrek, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anadolu Ajansı’nın Berat Albayrak’la ilgili istifa haberini yapmasına karşı çıktığını yazdı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili yankılar sürüyor. Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşesinde dikkat çekici bir yazıya imza attı.

Yazısında, istifanın ardından Albayrak'ın danışmanlarının normal zamanlarda 'muhalif' diye etiketleyip muhatap dahi olmadıkları gazetecilere bile 'istifa doğru' bilgisini ulaştırdıklarını ifade eden Zeyrek, AA'ya da bu bilginin verildiğini söylerken, “Hatta Anadolu Ajansı'nın bir an önce istifa haberi geçmesi için görüşmeler yaptılar. Ancak Anadolu Ajansı yöneticileri Cumhurbaşkanlığı'ndan teyit almadan haberi geçmediler. Ajans yönetiminin iletişimde olduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı AA yönetimine 'bizden haber bekleyin' bilgisini verdiler. Öğrendim ki bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı'nın haber yapmasına karşı çıkmış” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN TEPKİDEN KORKTU’

Zeyrek, Erdoğan’ın haber yapılmasına neden karşı çıktığına ilişkin ise yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Ben bu bilgileri ilk duyduğumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konunun haber yapılmasına ‘istifayı reddetme ihtimali’ nedeniyle karşı çıktığını düşünmüştüm.

Ancak biraz daha soruşturunca, Erdoğan'ın asıl kaygısının başka olduğunu anladım. Anımsarsınız, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da benzer bir şekilde sosyal medya üzerinden istifa ettiğini duyurmuş, konu medyaya yansıyınca, önce sosyal medya üzerinden, sonra AK Parti ve MHP tabanlarından, hatta MHP lideri Devlet Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na çok güçlü bir ‘istifayı kabul etmeyin’ çağrısı gelmişti. Erdoğan da Soylu'nun istifasını reddetmişti.

Albayrak'ın benzer adımı medyaya geniş bir şekilde yansısaydı, peşi sıra da AK Parti ve MHP tabanından ‘istifayı reddet’ kampanyası gelebilirdi. Cumhurbaşkanı bu durumu öngörmüş olsa gerek, ‘bu yöntem yol haline gelmesin’ düşüncesiyle haber yapılmasını istemedi. Hükümete yakın medya istifayı haberleştiremeyince, Albayrak AK Parti ve MHP tabanından beklenen ‘istifayı kabul etmeyin, geri alın’ desteğini bulamadı."

Yazının tamamı için tıklayın.