Erdoğan: Tek adamcılığı CHP'den öğrendik

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hak-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada işsizlikteki artışı kabul etti.10-07-2019 15:54

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hak-İş Genel Kurulu’nda konuştu.

Erdoğan, yaptığı konuşmada işsizlikteki artışı kabul etti.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle: 

“Akşam başka sabah başka şeyler söyleyenleri milletime şikâyet ediyorum. Hukuk yoluyla haklarımızı sonuna kadar savunacağız. Bugün gerçekleştirilmekte  olan genel kurulun milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hakkını aramak ve almak çok değerli görülmüştür. Hak-İş sadece emekçinin hakkını aramakla kalmamış, milletinin sorunları ile de ilgilenmiştir. Hak-İş hep yerli ve milli olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Hakkın ve hakikatin yanında olan Hakİş’e şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Biz bu milletin bağrından doğmuş kadrolarız. Bu millete hizmet etmeyi ibadet sayan gönül erleriyiz, çünkü biz Türkiyeyiz. Emekçinin yanında yer almak öyle lafla olmaz. İBB Başkanlığı, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığımız döneminde bunun mücadelesini verdik. Milletimizi kandırmaya çalışmadık. Ülkemizi 2009 yılı hariç hep büyüttük. Zenginliğin tabanını genişlettik, ihracatımız her ay rekor kırarak artmaya devam ediyor. 170 milyar dolar. Yıl sonu itibari ile bunun üzerine çıkaracağız. En kısa zamanda bu rakamı 200 milyar dolara çıkaracağız.

İşsizlik oranının bir parça yükseldiğinin farkındayız. İşsizliği yeniden tek haneli rakama düşüreceğimize inanıyorum. Borçlanma oranımız bir parça artmış olsa da OECD ülkeleri arasında çok daha iyi yerde bulunuyoruz. 

Milletimiz madem bu görevi bize vermiştir, gerekli adımlar atmak ve iradeyi ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Bütün geçici işçiler için 4 ay görev uzadı. Merkez Bankası Başkanlığındaki yapılan görev değişikliği nedeniyle birilerinin yaklaşım doğru değil. Bedelini kim ödeyecek? Siyasetçi. Mutluluğu kim yaşayacak? Bankanın başındaki. Olmaz. Faiz denilen her türlü kötülüğün anası olan Para Politikalar Kurulu’ndaki kararlara uymayan arkadaşı hep faizciler savunuyor. Faiz politikasının nasıl şekillendiğini göreceksiniz. Faiz enflasyonun anasıdır. Gezi olayları ile birlikte faiz birden yükselmeye başlamış ve enflasyon da onunla beraber çift haneli rakamlara çıkmıştır. Türkiye’deki bazı faizciler bundan rahatsız olabilir. Kararlıyız. 

Gereken istişareleri yaptık, kararımızı aldık ve uyguladık. Bundan sonra Merkez Bankası ekonomi politikalarına destek verecektir.

Sendikalardan istifa ettirenler için verdiği mücadeleyi desteklediğimi özellikle söylemek isterim. Hak, hukuk, adalet diyenlerin faşizm abidesi gibi geziyor.  Hak-İş bu ideolojik sapkınlıklara karşı mücadele ederek bugünlere gelmiştir. Belediyelerde yaşanan tehlike gidişin önünü hep birlikte mücadele ederek keseceğiz. 

Siz kendi mecranızda, biz de kendi yetkilerimizle bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz. 24 Haziran seçimlerinin ardından yemin ederek  göreve başladık. Pek çok kritik sınamaya maruz kaldığını görüyoruz. Nice uluslararası krizle mücadele ettik. 

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde değerlendirmeye başladık. Meclis’e düşen görevleri, grubumuzda arkadaşlarımız ve külliyedelki ekibimizle çalışıyoruz. Baltalamak peşinde olanlara aradıkları fırsatı vereceğiz. Bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağız.

Millet yüzde 52 ile evet diyor. Bunu referanduma götürelim diyorsunuz.Bunu nasıl bir anlayıştır. Tek adamcılık buysa bunu biz sizden öğrendik. İl başkanlarının vali olmasını biz bunlardan öğrendik. Hak, hukuk, adalet dersi vermeye çalışıyorlar. Önce o dersi siz alın”