Erdoğan: Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde "Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz" dedi.12-10-2021 15:17

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Afganistan'a ilişkin de açıklamalarda bulundu. Erdoğan, diyalog yollarının açık tutulması gerektiğini söyleyerek "Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz" dedi. 

Erdoğan, Afganistan'da yönetimi ele geçiren radikal İslamcı Taliban'ın inancı ile Türkiye'nin ters bir yanı olmadığını savunmuştu. G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde de Afganistan ve Taliban'a ilişkin açıklamalar yapan Erdoğan, şunları söyledi:

"Afganistan'da yeni bir siyasi ve jeopolitik bir hakikatle karşı karşıyayız. Ülkede güvenlik ve istikrarın bir an önce sağlanması sadece bölgesel düzeyde değil uluslararası ölçekte de kritik önemdedir. Diyalog kanallarını açık tutarak stratejik sabırla ve kademeli  bir yaklaşımla Taliban'ı kapsayıcı bir yönetim kurmaya doğru yönlendirmeliyiz. Bugün Afgan halkı siyasi belirsizlik yanında 40 seneyi aşan istikrarsızlık çatışma ve terörü yıkıcı sonuçlarıyla da mücadele ediyor. Böyle bir dönmemde de  uluslararası toplumun Afgan halkına sırtını dönme lüksü yoktur. Siyasi süreçten bağımsız olarak ülkede giderek derinleşen insani kriz nedeniyle Afgan halkıyla güçlü bir dayanışma sergilememiz gerekiyor."

'ÜLKEMİZ YENİ BİR GÖÇ YÜKÜNÜ TAŞIYAMAZ'

Sözlerinin devamında "Ülkemiz Afganistan kaynaklı yeni bir göç yükünü taşıyamaz" diyen Erdoğan, "Türkiye'nin güney ve doğu sınırlarından maruz kalacağı göç askısından Avrupa ülkelerinin de etkilenmesi kaçınılmazdır" ifadelerini kullandı.