Erdoğan: Şimdi olayın mahkeme süreci var, YSK mahkeme sürecinin patronu

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin İstanbul'daki yerel seçimleri kazanması üzerine AKP'nin itiraz etmesine ilişkin konuştu.05-04-2019 15:15

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi olmayan verilere göre CHP'nin İstanbul'daki yerel seçimleri kazanması üzerine konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'ŞİMDİ OLAYIN MAHKEME SÜRECİ VAR'

"Öncelikle şunu ifade etmemiz lazım, olayın seçim süreci bitti. Şimdi olayın mahkeme süreci var. Bu mahkeme sürecinde bu işin 3 basamağı var. İlçe, il seçim kurulları ve YSK. YSK, bu mahkeme sürecinin patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Bazen bakıyorum, ağzı olan konuşuyor. Yaşamamışlar, belirli kariyeri olan da konuşuyor. Ben damdan düşerek geldim. İstanbul'da tercihli oyla seçim yapıldığı zaman İstanbul'un ilçe ve il seçim kurullarından milletvekili seçilmiştim. YSK'ya müracaat sonrası alındı. Nahai olduğu için yapılacak bir şey yoktu. Sonra İBB Başkanı oldum.

'İTİRAZ ETME HAKKIMIZ VAR. BU BİR HAKKIN GASPI DEĞİL'

Bu süreçte ilçe seçim kurullarında yapılanlar yapılıyor. Partiler de itiraz sürecini çalıştırıyor. Bir üstü il seçim kurulları. Oradan da netice alınamadığında bizim yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa YSK. Buraya itiraz etme hakkımız var. Bu bir hakkın gaspı değil.

Bunların bir ders alması lazım. Hala ders çıkarmıyorlar. AK Parti olarak 754 belediyeyi sadece biz aldık. İstanbul'un 39 belediyesi var. Bu 39 belediyenin 25 tanesini İstanbul'da Cumhur İttifakı-AK Parti aldık. Burada bir defa bir ders var. İBB Meclisi'ne gelelim. Şu haliyle bile İBB Meclisi'nin kahir ekseriyeti AK Parti-Cumhur İttifakı'na aittir. Muhaliflerden daha fazla meclis üyesine sahibiz.

'BU KOMİSYONLARDA SEN İSTEDİĞİN GİBİ 'BAŞKANIM' DEYİP KURABİLİR MİSİN?'

Ankara'da durum daha da farklı. 107 tane bize ait 39 tane dörtlü mekanizmaya ait olan var. Fark orada daha fazla açılmış vaziyette. Çalışmanı yaparken alınacak kararlar bunlar nereden geçecek bunların onayı? Bu komisyonlarda sen istediğin gibi başkanım deyip kurabilir misin? Önce işi bilin, bilmeden konuşmayın. Her şeyden önce bir belediye başkanının kendi meclisinde sırtını dayayacağı çoğunluğu yoksa komisyonu istediği gibi kuramaz, bütçeyi istediği gibi çıkaramaz.

Bizim şu anda tek beklentimiz, telaşa gerek yok. Atılması gereken adım şu, cumhurbaşkanlığımın yanında anayasanın tanıdığı bir imkan daha var. Yeni yönetim sisteminde yeni mekanizmada iki görevimi yürütmek durumundayım. Bunları yönetirken bir şeye özellikle dikkat edeceğim.

'BÖYL BİR ŞEYİ YAZMA HAKKIN YOK'

Bir Anıtkabir olayı yaşandı. Bey efendi İstanbul'dan çıkıp gidiyor. Mazbatanı almadığın halde Anıtkabir'in protokol işleminden haberi yok. Onlar da yanlış kılavuzluk yapıyor. Böyle bir şeyi yazma hakkın yok. Bu yaptığı protokol usulü açısından yanlıştır. Hiçbir zaman bizler oradaki usule erkana aykırı hareket etmemişizdir. Ne oldu? Milli Savunma Bakanlığı defteri oradan çekti, aldı."

İMAMOĞLU'NDAN ERDOĞAN'A YANIT

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yanıt veren Ekrem İmamoğlu, "Defteri kaldırdılarsa yine gideriz yine yazarız" dedi.