Erdoğan Şansal’a dava açtı: Para cezasına çevrilmedi, erteleme yapılmadı

Modacı Şansal’ın sosyal medya paylaşımı nedeniyle AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dava açılmıştı. Şansal’ın adli sicil kaydında “3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir” hükmü olduğundan, mahkeme kararı para cezasına çevirmedi, erteleme yapmadı.07-09-2021 13:13

Modacı Barbaros Şansal’a, 2017 yılında bir Twitter paylaşımı nedeniyle AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayeti üzerine “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçlamasıyla dava açılmıştı. Bu nedenle Şansal, 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Şansal’ın adli sicil kaydında “3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir” hükmü olduğundan, karar para cezasına çevrilmedi, erteleme yapılmadı.

Demiören Haber Ajansın’nın aktardığına göre, Şansal’ın atılı suçu işlediğine hükmeden İstanbul’daki mahkeme, adli sicil kaydında “3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir” hükmü olduğundan, kararı para cezasına çevirmedi, erteleme yapmadı.

Şansal suçlamaya konu olan paylaşımında şunları söylemişti:

“Ve Semih beraat... Ve Nuriye tahliye… Ve iktidarın pisliği dünyanın gözünün önünde. Ben ne kadar uzakta olsam da... Köklerimin olduğu yerlerden gelen mutlu haberlere seviniyorum. Sizlere de tek bir şey söylüyorum. Direne direne kazanıyoruz. Dike dike bunları yollayacağız. Laik, demokratik, sosyal hukuk devletini bir kez daha münasip bir yerlerine sokacağız. Şimdi lütfen, beni izlemeye devam etmeyin. Çünkü hayat bana güzel. Bakın arkamda fullmoon var. Yani dolunay. Bu yüzden hayatın tadını çıkarmaya devam edin ve lütfen birbirinizi sevin. Çünkü yarına çıkmaya senediniz yok.”

Şansal'ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

İstanbul’da görülen davaya tutuksuz sanık Şansal katılmadı. Şansal ve şikayetçi Erdoğan'ı avukatları temsil etti.

Şansal, daha önce bir yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle 2 ay tutuklu kalmıştı.

O dönem Kuzey Kıbrıs’ta gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen Şansal’a, Atatürk Havalimanı apronunda saldırıda bulunuldu.