Erdoğan: Oruç Reis 23 Ağustos'a kadar faaliyetlerine devam edecek

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan konuşmasında "Oruç Reis 23 Ağustos'a kadar faaliyetlerine devam edecek" dedi.15-08-2020 19:57

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Rize İl Teşkilatı ile Yemek programında konuştu. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine ilişkin açıklama yapan Erdoğan, "Oruç Reis 23 Ağustos'a kadar faaliyetlerine devam edecek. En küçük tacizde bulunulması halinde gereken cevabı vermekten asla çekinmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "100 yıl önce Türkiye'yi ince bir siyasetle güneyindeki enerji kaynaklarının dışında bırakanlar Doğu Akdeniz'de bunu başaramayacaklardır" derken, "Bugüne kadar yumuşatıcı olduk. Ancak Yunanistan yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Bu tarzı devam ettirirlerse biz gereğini yaparız"  ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamasında şunları söyledi:

"Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz, yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız. Bir asır önce vatanımızı parçalamayı hedefleyen Sevr'i nasıl yırtıp atmışsak bugün de 'Mavi Vatan'ı aynı kararlılıkla koruyacağız. Uluslararası deniz hukuku ve yerleşik teamüller açısından ülkemiz sonuna kadar haklı. Bunu elindeki tüm imkanlarla savunacak."