‘Erdoğan O Kozu Kaybediyor’

Alman basını, Erdoğan’ın bir siyaset aracı haline getirdiği ve kriz dönemlerinde ‘koz’ olarak kullandığını söylediği ‘ekonomik refah’ kartını kaybettiğini yazdı.27-08-2018 15:20

Alman basını Türkiye’yi ekonomik krize sürükleyen AKP hükümeti ve partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilişkin haber ve yazılarına devam ediyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı her gün sayfalarına taşıyan Alman basını, bugünkü yazılarında da, hükümetin başının ‘ekonomik refah’ kozunu kaybettiğini kaleme aldı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilere yer ayırdığı yorumunda Erdoğan'ın söylemlerinde sık sık dillendirdiği ‘ekonomik refah’ kozunu kaybetmek üzere olduğunu şu ifadelerle yazdı:

‘ERDOĞAN BİR İKTİDAR HIRSLISI’

"Otoriter Türkiye'yi güçlendirmek Almanya'nın görevi olamaz. Erdoğan değişmezse, arada aşılması imkânsız bir uçurum kalır. Kriz Türkiye'ye etkide bulunma fırsatı yarattı. Erdoğan ideolojilere önem vermeyen bir iktidar hırslısıdır. Gücünü arttırmak için her fırsatı değerlendirmeye çalışır. Önce AB sürecinden ve yüksek büyüme hızından kazançlı çıktı. Bunlardan artık bir şey kazanamıyor. Şimdi kurumların ve muhalefetin zaaflarından gücünü garantiye almada yararlanıyor. Daha fazla refah vaatlerini yerine getirememesi ise konumunu sarsıyor. Kriz, büyük devlet hayallerini gerçeklerle uyumlaştırıp, sisteme ince ayar verilmesine yarayabilir. Para krizi kısa vadede Türkiye'de nefeslerin tutulmasına yol açtı. Krizi fırsata çevirmek Türkiye'nin elindedir.”

BZ: EKONOMİK BASKI ARTARSA ERDOĞAN YUMUŞAR

Türkiye'de davası süren Alman vatandaşı çevirmen ve gazeteci Meşale Tolu pasaportunun iade edilmesinden sonra Almanya'ya döndü. Freiburg'da yayımlanan Badische Zeitung gazetesi Tolu'nun yurt dışına çıkma yasağının kaldırılmasını konu alan yorumunnda, “Tolu'nun Türkiye'den ayrılmasına izin verilmesi iyi oldu. Ancak Türkiye'deki kabul edilemez gelişmeler açısından Türkiye'nin Almanya yönünde attığı bu adım yeterli sayılamaz. 2016'daki darbe teşebbüsünü destekledikleri gerekçesiyle binlerce kişi hapsedildi. Yargının bağımsızlığı ağır yara aldı. Fikir hürriyeti sınırlandı. Türkiye'ye yardım konusu gündeme geldiğinde bütün bu hususlar konuşulmalıdır” diye yazdı.

BZ, “Temasların meyve vermesi için küçük bir umut var” diyerek onu şöyle açıkladı: “Ekonomik baskı arttığında, Erdoğan hep yumuşamıştır.”