Erdoğan nükleerde ısrarcı: İkinci ve üçüncüyü de yaptırmak istiyor!

Putin’le görüşmesinin ardından açıklama yapan AKP’li Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yanı sıra ikinci ve üçüncüyü de yapmak için görüştüklerini söyledi.30-09-2021 13:36

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan, Türkiye’de yangınlar bile söndürülemezken, nükleer sevdasında ısrarcı. Putin’le görüşmesinden bahseden Erdoğan, “Sayın Putin’le Akkuyu’nun yanı sıra ikinci ve üçüncü nükleer santrali birlikte yapabilir miyiz diye görüştük. ‘Bu konuyu çalışalım’ dediler” dedi.

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

"Türkiye olarak Suriye’de Rusya’yla birlikte kararlaştırdığımız her hususa bağlılığımızı sürdürüyoruz. Buralardan herhangi bir geri adım söz konusu değil.

(ABD Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü McGurk) Bu adam PKK/YPG/PYD’nin adeta yönetmeni durumundadır. Terör örgütleriyle kol kola orada dolaşan adamdır.

(ABD Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü McGurk) Teröristlerle mücadele verdiğim bölgede onlarla kol kola dolaşması beni ciddi manada rahatsız etmektedir.

(Türkiye-ABD ilişkileri) Nasip olursa Roma’da görüşeceğiz. Glasgow’da da büyük ihtimalle görüşeceğiz. Demek ki hayra alamet bazı adımlar atılıyor.

(Putin'in) Uzay çalışmalarında çok daha ileri boyutta teklifi var. Karada ve denizde platform oluşturarak roket fırlatma çalışmaları teklifini yaptılar.

Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok.

Özellikle üzerinde durduğum bir konu da PKK/YPG’nin Moskova’da olmasıydı. Bunu Putin'e hatırlattım. 'Terörle mücadelede dayanışmamızı artırmalıyız' dedik.

Terör örgütü PKK/YPG’nin bu bölgelerdeki varlığının sonlandırılmasıyla ilgili Rusya ile varılan mutabakatların gereği yapılmalıdır

S-400 konusunda sürecimiz devam ediyor. Geri adım atmak söz konusu değil. Bunları etraflıca konuştuk ve daha ileri boyutlara nasıl taşıyacağımızı görüştük.

Uçak motorları yapımında, savaş uçaklarıyla ilgili ne gibi adımlar atacağız, konuştuk. Allah nasip ederse uçak motorları konusunda da aynı adımı atacağız."

Gemi inşasında yine beraber birçok adım atabiliriz. Denizaltılara varıncaya kadar Rusya ile müşterek adımlarımız inşallah olacaktır.

Er veya geç Amerika buradan çıkmalı ve burası Suriye halkına bırakılmalı."