Erdoğan: Kıbrıs Türk tarafı kimin çözümden yana olduğunu bir kez daha göstermiştir

Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesi açıklama yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs Türk halkı eşit ortağı olduğu adada, egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir" dedi.19-07-2021 14:09

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesinde açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, "Kıbrıs Türk'ü adada yarım asırdan fazla süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Ziyaretimizde Ersin Tatar ile bir araya gelip, milli davamıza ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelere dair durum değerlendirmesi yapacağız. KKTC ile yakın ilişkilerimizin daha da ileriye taşınması için görüş alışverişinde bulunacağız. Sayın Tatar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte yürüttüğümüz farklı alanlardaki projelerimizin açılışını gerçekleştireceğiz.

Kıbrıs Türk'ü adada yarım asırdan fazla süredir eşitlik ve adalet mücadelesi veriyor. Kıbrıs Türk halkı eşit ortağı olduğu adada, egemen eşitliğe ve eşit uluslararası statüye sahiptir.

Kıbrıs Türk tarafı kimin çözümden kimin çözümsüzlükten yana olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kıbrıs'taki çözüme ancak adadaki gerçekler temelinde ulaşılabilir. Bundan sonra yeni bir müzakere süreci olacaksa bu ancak iki eşit ve egemen devlet arasında yapılabilir."