Erdoğan: Kaçırılan personelin kurtarılması için girişimler sürüyor

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya'da saldırıya uğrayan gemiden kaçırılan personelin kurtarılması için girişimlerin yoğun bir şekilde sürdüğünü söyledi.24-01-2021 22:44

Nijerya açıklarındaki Gine Körfezi'nde Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı.

Türkiye, Gine açıklarında rehin alınan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın bulunması için girişimler başlattı.

NTV'ye konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk gemisine yapılan baskınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi limana yanaşmak için bekliyor. Gabon'dan da teknek personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşların kurtarılması için koordineli görüşmeleri sürdürüyoruz. Korsanlar henüz geri dönüş sağlamadılar. Kaptanın morali iyi, personel de iyi. Herhangi yaralanma veya başka bir durum yok. Vefat eden Azerbaycanlı kardeşimizin naaşı var onu da gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri başlatacağız."

ERDOĞAN: KURTARMA GİRİŞMLERİ SÜRÜYOR

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile telefon görüşmesi yaptı.

Erdoğan, kaçırılan personelin kurtarılması için girişimlerin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti ve saldırıdan kurtulan 3 personelin sağlık durumları hakkında bilgi alarak, geçmiş olsun dileklerini iletti.