Erdoğan 'itibardan tasarruf olmaz' deyip israf musluğunu açtı: Uluslararası toplantılar için sınırsız harcama yetkisi!

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenlemeye göre Saray’a uluslararası toplantılar için sınırsız harcama yetkisi verildi. Hangi toplantıların bu kapsamda yer alacağına ise Erdoğan karar verecek.12-11-2019 10:21

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan "itibardan tasarruf olmaz" diyerek gereksiz yere yapılan harcamaların üstünü kapatmaya çalışırken, Saray'ın israf musluğu tekrar açıldı.

Türkiye tarafından düzenlenen uluslararası toplantılardan Erdoğan tarafından belirlenenler için yapılacak harcamalara geniş kapsamlı kural muafiyeti getirildi. Buna göre Erdoğan'ın belirlediği uluslararası toplantılar için yapılacak mal ve hizmet alımları, herhangi bir parasal üst sınır olmaksızın “doğrudan alım” usulü ile yapılacak. Ayrıca bu tür alımlarda ilana çıkılması, teminat alınması, yaklaşık maliyet hazırlanması, yeterlilik kurallarının aranması, sözleşme yapılması, alım komisyonu kurulması, belge hazırlanması zorunluluğu aranmayacak.

DAHA ÖNCE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE İSTİSNA TUTULMUŞTU

Türkiye tarafından düzenlenen uluslararası organizasyonlar ve toplantılardan Cumhurbaşkanı tarafından belirlenenler için yapılacak mal ve hizmet alımları, daha önce Kamu İhale Yasası’nda yapılan bir değişiklikle bu yasa hükümlerinden istisna tutulmuştu.

Yasanın bu maddesine göre düzenlenen ve Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Başkanlığı’nın uluslararası düzenleyeceği toplantılardan cumhurbaşkanının belirleyecekleri için yapılacak mal ve hizmet alımlarının esasları belirlendi.

HANGİ TOPLANTININ BU KAPSAMA GİRECEĞİNİ ERDOĞAN BELİRLEYECEK

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; hangi uluslararası toplantının bu kapsama gireceğini Cumhurbaşkanı belirleyecek. Bu karar kapsamında gerçekleştirilen uluslararası organizasyonlar ve toplantılar süresince düzenlenecek ikili ve çok taraflı görüşme, her türlü toplantı, basın toplantısı, kültürel, sanatsal ve turistik program ile tanıtım etkinlikleri çerçevesinde ihtiyaç duyulan her türlü mal ve hizmet alımları, kiralama ya da doğrudan alım yoluyla temin edilebilecek.

BELGE HAZIRLANMASI ZORUNLULUĞU ARANMAYACAK

Bu kapsamdaki doğrudan alım usulü için herhangi bir parasal üst sınır bulunmadığı da kararla hükme bağlandı. Ayrıca bu tür alımlarda ilana çıkılması, geçici veya kesin teminat alınması, yaklaşık maliyet hazırlanması, yeterlilik kurallarının aranması, sözleşme yapılması, alım komisyonu kurulması, belge hazırlanması zorunluluğu aranmayacak. Bu zorunlunluluklardan her birinin uygulanıp uygulanmayacağı, alımı yapan harcama biriminin takdirinde olacak.

TÜRKİYE’NİN İMAJI İÇİNMİŞ!

Getirilen kural muafiyetine “uluslararası toplantıların Türkiye’nin imajı için büyük önem taşıdığı ve kısıtlı zaman diliminde hızla hareket edilmesi gerekliliği” gerekçe gösterildi. Ayrıca bu tür toplantılar için yapılacak alımlarda “devletin yüksek çıkarları ile devlet itibarının gereklerine uygun hareket edilmesi” temel ilkeler arasında sayıldı.