Erdoğan işareti verdi, Sözcü gazetesi hakkında inceleme başlatıldı

BİK'ten yapılan açıklamada, Sözcü gazetesi hakkında, "Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır" denildi.01-01-2021 18:08

İleri Haber

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Ben okumuyorum. Kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın" sözlerinin ardından BİK tarafından Sözcü gazetesinde bugün yer alan haberle ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

Sözcü gazetesi bugün "2020'nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı" manşetiyle çıktı. Sözcü’nün manşet haberinde Ayasofya'nın açılışı da işlendi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, "Sözcü gazetesini ben okumuyorum. Kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın" şeklinde konuştu.  

Erdoğan'ın açıklamasından kısa bir süre sonra Basın İlan Kurumu’ndan (BİK) yapılan açıklamada, Sözcü gazetesi hakkında, "Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır" denildi.

BİK'in açıklaması şöyle:

"Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2021 tarihli ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ manşetli haberinde, Ayasofya’nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır.

Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır."