Erdoğan imzaladı: Diyanet 17 farklı ülkede teşkilat kuracak

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Diyanet, dünyanın dört bir yanından 17 farklı ülkede teşkilat kuracak.01-10-2021 10:48

AKP'nin din işlerinden sorumlu Diyanet'in toplamda 90 olan yurt dışı müşavirlik ve ataşelik sayısını artırmasına yönelik karar alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre Amerika'dan Asya'ya 17 farklı ülkede teşkilat kurulacak. 

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre Dakka, Jakarta, Ottava, Budapeşte, Yaounde, Darüsselam, Varşova, Helsinki, Bangkok, Manilave Vagadugu’da Din Hizmetleri Müşavirliği; Los Angeles, Sao Paulo, Kudüs, Barselona, Filibe ve Odessa’da ise, Din Hizmetleri Ataşeliği kurulacak. 

Diyanet'in Türkiye'deki harcamalarının yanı sıra yurt dışı projelerinde harcadığı rakamlar daha önce de basına yansımış ve eleştiri konusu olmuştu. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle ABD'de inşa ettirilen 'Amerika Diyanet Merkezi'nin de 100 milyon dolara mal olduğu ortaya çıkmıştı.