Erdoğan ile Trump arasındaki pazarlık soruldu, Dışişleri Komisyonu cevap vermeyi reddetti

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Erdoğan ile Trump arasındaki görüşmenin detaylarını sorarken, Dışişleri Komisyonu cevap vermeyi reddetti. 10-10-2019 13:28

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesi sonrası TSK, Suriye'ye yönelik askeri harekatı başlatmıştı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, söz konusu görüşmenin detaylarını sorarken, Dışişleri Komisyonu cevap vermeyi reddetti. 

'PAZARLIĞIN DETAYLARI NEDİR? TRUMP'IN KOYDUĞU ŞARTLARI AÇIKLAYIN'

Erdoğan'ın Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin detayları hakkında komisyon toplantısına katılan Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından  bilgi verilmesini isteyen Çakırözer, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın ABD Başkanı ile yaptığı telefon görüşmesinin içeriği nedir? Bir pazarlık yapılmış mıdır? Trump'ın büyük ve benzersiz bilgeliği ile Türkiye'ye çizdiği sınır nedir? Bu sözlerin arkasındaki pazarlığın detayları nedir? Harekat için Trump'ın koyduğu şartları açıklayın" dedi.

Ancak TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Çakırözer'in talebini reddetti. Bozkır, "Harekâtın başladığı gün, hazırlığı yapılmadan böyle bir bilgilendirmenin yapılmasını doğru bulmuyorum" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'ın "Bakanlık olarak uygun gördüğünüz zamanda Meclisimize bilgi vermeye her zaman hazırız" demesine karşın Komisyon Başkanlığı'nın tutumu değişmedi.

'GÖRÜŞMENİN DETAYLARI GİZLENDİ'

Çakırözer, "Cumhurbaşkanı ile ABD Başkanı arasındaki görüşmenin detayları Meclis Dışişleri Komisyonu'ndan gizlendi. Daha dün askerlerimizin sınır ötesi harekatı için Meclis'ten vize istendi. Askerlerimizin, vatanımızın geleceğini ilgilendiren böyle bir operasyonun sınırlarını belirleyen telefon görüşmesinin detaylarını istememiz son derece doğaldır. Kahraman askerlerimizin sorumluluğu bizim üstümüzdedir. Trump'ın 'büyük ve benzersiz bilgeliği ile' Türkiye'ye çizdiği sınır Meclisten, milletin temsilcilerinden gizlinemez" değerlendirmesini yaptı.