Erdoğan görmesin diye HDP tabelasını indirdiler

Erdoğan’ın katıldığı kongre alanından parti tabelaları indirilen HDP’li İlçe Başkanı “Daha büyüğünü yerleştireceğiz” şeklinde tepki gösterdi.19-03-2018 07:57

Foto: Arşiv

Partisinin il kongresi için dün Diyarbakır’a gelen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kongre sonrası Sur ilçesine gitmişti. Erdoğan’ın burada Melikahmet Caddesi üzerinde yaptığı konuşma sırasında o görmesin diye HDP Sur İlçe Örgütü'nün tabelasının polisler tarafından indirildiği ortaya çıktı.

HDP binasının Melikahmet Caddesi'ne bakan yüzü tarafına asılı olan tabela ve Newroz pankartının Erdoğan’ın konuşması için hazırlanan platformdan görülmesi üzerine, binaya yanaştırılan panzerin üzerine çıkan bir polisin tabela ve pankartı yerinde söktüğü öğrenildi.

‘TÜKENMENİN YAN ETKİSİ’

HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Zülfikar Odabaşı, dün yoğun önlemler nedeniyle parti binalarına gidemedikleri için durumdan ancak bugün haberdar olduklarını ifade etti. Odabaşı, tabelalarının indirilmiş olmasının AKP’nin bölgede tükenişinin yansıması olduğunu söyledi. Partiler yasasının ihlal edilmesi nedeniyle olaya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını paylaşan Odabaşı, "Bir tabelaya dahi tahammülleri kalmamış. Bu pervasızlığın zirvesidir. Erdoğan görmesin diye kural, kanun tanımaz oldular. Partiler yasasına göre yapılan bu uygulama suçtur ve suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

‘BÜYÜĞÜNÜ YERLEŞTİRECEĞİZ’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Odabaşı, partileri üzerinde ağır baskılara rağmen HDP’nin Türkiye halkları için halen bir şans olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz ve 5 binin üzerinde üyemiz sadece siyaset yaptıkları için haksız hukuksuz bir şekilde cezaevine konuldular. HDP siyaset yapmasın diye her türlü keyfi uygulama yapılıyor. Ancak HDP yola çıktığı ilkeleri halen dimdik ayakta ve Türkiye halklarının umududur.”

Odabaşı, son olarak yerinden sökülen tabelanın yerine daha büyük bir tabela yerleştireceklerini ekledi.