Erdoğan: Gezi’yi yapanlar ‘millet bahçeleri’ne bakıp çevrecilik görsün

Millet Bahçesi açılışında yıllar sonra Gezi Direnişi'ni hatırlayan Erdoğan, "Geziciler çevrecilik görsün" dedi.17-11-2018 16:25

İstanbul’da beş farklı ‘millet bahçesi’nin toplu açılışında konuşan Erdoğan, ‘millet bahçeleri’nin büyüklüğünün 1,5 milyon metrekareyi bulduğunu söyledi.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 10 arttırmış olduklarını iddia eden cumhurbaşkanı, Atatürk Havalimanı’nın arazisine de bahçe yapacaklarını söyledi ve “İstanbul daha da güzel olacak” dedi.

'ÇEVRECİLİK NEDİR GÖRSÜNLER'

Erdoğan şöyle devam etti: “Çevrecilik adına yakıp yıkanlar, Gezi olaylarını yapanlar, ülkenin hayrına her işin karşısına dikilenler gelip şu millet bahçelerine baksınlar ve gerçek çevrecilik nedir görsünler.”

Taksim Gezi Parkı’nda 2013 yılında ağaçların sökülerek Topçu Kışlası yapılmak istenmesinin ardından başlayan eylemler, Türkiye tarihinin en büyük direnişlerinden birine dönmüştü.

YILLAR SONRA GÜNDEME GELDİ

Gezi Parkı, iş insanı Osman Kavala ile bağlantılı akademisyen ve gazetecilerin eylemleri organize ettiği iddiasıyla gözaltına alınmaları sonrası yıllar sonra bir kez daha gündeme gelmişti.