Erdoğan fotoğrafı paylaşıp 'Abbas yolcu' yazan yurttaşa, hakaret davası açıldı

31 Mart'taki yerel seçimler öncesi kişisel sosyal medya hesabından Erdoğan'ın fotoğrafını paylaşan bir yurttaşın 'Abbas yolcu' ifadeleri hakaret sayıldı, hakkında dava açıldı.14-10-2019 09:58

31 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimler öncesi Erdoğan için 'Abbas yolcu' ifadelerini kullanan yurttaşa dava açılırken, son bir yılda 'Cumhurbaşkanına Hakaret' nedeniyle açılan dava sayısı 5 bini geçti. 

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre Aydın’da Nazilli Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın iddianamesinde, ‘Abbas yolcu’ sözü için “Yapılan paylaşımın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onur, şeref ve saygınlığına saldırı şeklindeki sözlerdir” tanımlaması yapıldı. Dava dosyasında, 2 Mayıs’ta Adalet Bakanlığı tarafından verilen ‘soruşturma izni’ de yer aldı.

BİR YILDA 26 BİN SORUŞTURMA, 5 BİN DAVA

Açılan davaya TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, tepki gösterdi. Bülbül, AKP’nin getirdiği Yargı Paketi'nin bu gibi soruşturmaların gölgesinde yürüdüğünü ifade etti. Bir yurttaşa ‘Abbas Yolcu’ yazdığı için dava açılmasının kabul edilemez olduğunu belirten CHP’li Bülbül, ‘Cumhurbaşkanı Hakaret’ suçundan sadece 2018 yılında 26 bin 115 kişiye soruşturma, 5 bin 233 kişiye dava açıldığını anımsattı.

'GENEL BAŞKAN VE CUMHURBAŞKANI NASIL BİRBİRİNDEN AYRILACAK?'

Yargı Reformu Stratejik Belgesi kapsamında bu suç tanımının da yeniden ele alınması gerektiğini ifade eden Bülbül, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün önünü açma vaatleriyle gelip vatandaşın yazdığı her kelimeye dava açmaya başladılar. Bu uygulama tam bir skandaldır. Bunun yanı sıra, günümüzde Cumhurbaşkanı aynı zaman da bir siyasi partinin de genel başkanıdır. Yani genel başkan sıfatıyla yapılan eleştiri ile Cumhurbaşkanı sıfatıyla yapılan eleştiri nasıl birbirinden ayrılacak? Yönetim sistemiyle bu kadar aykırı düşen bir uygulama olabilir mi?” dedi.