Erdoğan: Ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz

AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Gezi direnişinden sonra ekonominin bozulduğunu öne sürdü.16-10-2018 12:18

İleri Haber

AKP'li cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin olağan grup toplantısında konuştu.

Ekonomik bir kurtuluş savası verildiğini öne süren Erdoğan 'emeklilikte yaşa takılanlar' gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

'DÜNYADA 38 YAŞINDA EMEKLİLİK DİYE BİR UYGULAMA YOK'

"Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar adıyla yürütülen bir kampanya var. Hatta bunun için bir dernek dahi kurulan bir dernek dahi var" diyerek gündemi açan Erdoğan, derneğin 38 yaşında emekli olmak için faaliyet yürüttüğünü iddia etti. Konuya ilişkin "Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir. 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz.  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor" dedi.

'BİZ İKTİDARA GELDİĞİMİZDE EMEKLİ MAAŞI 68 LİRAYDI'

Ekonomik krizle ilgili tutarsız açıklamalarına ise bir yenisini daha ekleyerek "Biz ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü (emeklilikte yaşa takılanları kastederek) milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? " şeklinde konuştu.

İktidara geldikleri 2002 senesini referans alan cumhurbaşkanı "Biz iktidara geldiğimizde 68 lira emekli maaşı vardı. Nereden nereye?" dedi.

YİNE GEZİ DİRENİŞİNE SALDIRDI

Sarayın ultra lüks harcamalarını görmezden gelen Erdoğan Gezi Direnişinden sonra ekonominin bozulduğunu iddia etti.

Konuya ilişkin "Türkiye, 2013 yılına kadar koyduğu tüm hedeflere ulaşmıştır. 2013 sonrası kimi zorlamalarla bunlar sekteye uğramıştır. Gezi eylemleri de bunlara dahildir" iadesini kullandı.

Başkanlık sistemiyle ilgili ise "Yönetimi devraldığımız günden beri, bürokrasinin hantallığından dolayı adım atmakta çok zorlandık. Yeni yönetim sebebiyle bunları geride bırakacağımızı ümit ediyoruz. Kimsenin kaprisleriyle, kariyer hevesleriyle uğracak değiliz" dedi.

'CHP'NİN DİRENMESİ NETİCE VERMEZ'

Erdoğan, Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisseleri hakkında da “CHP’nin direnmesi netice vermez” ifadesini kullandı.