Erdoğan: Dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik

Erdoğan, 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda “Dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik” dese de, ülkedeki sağlık sistemi çökmüş durumda...31-10-2019 21:39

İleri Haber

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye sağlık alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlığı önceliklerimiz arasında ilk sıraya çıkardık. Hemen kolları sıvayıp tüm dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

''Türkiye sağlık alanında dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Sağlığı önceliklerimiz arasında ilk sıraya çıkardık. Hemen kolları sıvayıp tüm dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik.

Hedeflediğimiz düzeyde sağlık hizmeti vermeyi başardık. Bugün çok sayıda ülke sağlık sistemimizi inceliyor. Bir önceki ABD Başkanı Obama kendi ülkesinde bizim sağlık reformunun çok küçük bir kısmın gerçekleştirmeye çalıştı ama başarısız oldu bana da sordu. 

Ülkemizdeki sığınmacıların hepsi de tüm şehirlerimizdeki sağlık kurumlarından hizmet alabiliyor. Gıdadan barınmaya eğitimden istihdama kadar her konuda ülkemizdeki sığınmacıları insani şartlarda yaşatma gayretindeyiz. Kimse bizi sınırlarımızı açmaya zorlamamıştır. Tarihimizden dolayı biz bu insani duruşu sergiledik. Asıl üzücü konu tek başına bırakılmamızdır.  AB başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarımıza gelen destek 3 milyar avro. Bizim 8,5 yıldır yaptığımız harcama 40 milyar doları aşmıştır. 

Uzun uğraşlar ve fedakarlıklar neticesinde Suriye'de oluşturduğumuz güvenli bölgeler, bugün ülkedeki en huzurlu ve yaşanabilir yerlerdir.

Suriye krizinde attığımız her adımda yalnız bırakıldık. Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız.”

AKP’NİN ‘ÖRNEK ALINAN SAĞLIK SİSTEMİ’NDEN ESİNTİLER…

Erdoğan, “Dünyada örnek alınan bir sağlık reformunu hayata geçirdik” demesine rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) kara delik her geçen ay daha da büyüyor. Geçtiğimiz yıl Hazine’den 148 milyar lira para aktarılan kurum, buna rağmen zarar etti. Sistem kendini çeviremez hale geldi. ‘Devrim’ olarak getirilen Genel Sağlık Sistemi (GSS) ise çöktü. Milyonlarca insan GSS borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamıyor.

BİR DOKTOR 200 HASTAYA BAKIYOR

AKP’nin ‘sağlıkta reform’uyla doktorların iş yükü daha da arttı. Bir doktor, bir gecelik nöbetinde 250 hastaya bakmak zorunda kalıyor. Bazı branşlarda randevular 6 ay, 1 yıl sonrasına verilmeye başlandı. Bazı hastanelerde bazı bölümler doktor olmadığı için açılamıyor. SGK’nın karşıladığı ilaç sayısı da düştü. İlaçlara yüksek oranda zam yapıldı.