'Erdoğan davayı geri çekecek' iddiası

Mezuniyet töreninde üzerinde 'Tayyipler Alemi' isimli karikatürün olduğu pankartı taşıdıkları için tutuklanan üniversiteliler bugün Saray'a gitti.16-10-2018 21:10

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ mezuniyet töreninde 'Tayyipler Alemi' pankartı açtıkları için tutuklanan öğrencilerle ilgili davayı geri çekeceği iddia edildi.

Erdoğan’ın, tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan öğrencilerle bugün Saray'da 45 dakikalık bir görüşme yaptığı öğrenildi..

'DAVAYI GERİ ÇEKECEK' İDDİASI

AKP Sözcüsü Ömer Çelik görüşmeyle ilgili "ODTÜ'lü öğrencilere karşı açılan dava, Cumhurbaşkanımızın avukatları tarafından geri çekilecektir" dedi.

NE OLMUŞTU?

6 Temmuz'da gerçekleşen ODTÜ mezuniyet töreninde  "Tayyipler Alemi" karikatürünü içeren pankartı taşıyan 3 öğrenci, 7 Temmuz günü "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. 8 Temmuz'da ise 1'i pankartın hazırlandığı baskı evinin çalışanı olmak üzere 2 kişi daha gözaltına alınmıştı. Baskı evi çalışanı serbest bırakılırken, 4 öğrenci tutuklanmıştı. Tutuklanan öğrenciler hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret"ten dava açıldı. 10 Ağustos’ta ise tutukluluklarına yapılan başvuru üzerine öğrenciler serbest bırakılmıştı.

Öğrencilere destek için karikatürü Twitter hesabından paylaşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında da “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.